Kuriozitete

“Qentë robotë” bëhen pjesë e ushtrisë amerikane

Zhurnal Ads

Nga një avion dalin, përveç ushtarëve, edhe miqtë e tyre me katër këmbë. Nuk janë qen, por robotë ose mjetet e luftës së të ardhmes.

Miqtë “e ri” më të mirë të njeriut, krijuar nga kompania amerikane “Ghost Robotics”, morën pjesë në një stërvitje të ushtrisë javën e kaluar, për të parë kapacitetet e tyre dhe mënyrën sesi mund të përshtaten në betejë.

Qentë robotë janë vetëm një pjesë e asaj që ushtria amerikane Sistem i Avancuar i Menaxhimit të Betejës, ku inteligjenca artificiale përdoret për të analizuar dhe pikasur kërcënimet që i kanosen ushtrisë amerikane.

Sipas Will Roper, ndihmës sekretar i Forcave Ajrore, ushtarët e të ardhmes do të kenë shumë më tepër të dhëna për të analizuar dhe do t’u duhet ndihmë për ta bërë këtë në sa më pak kohë që të jetë e mundur. /kp/Telegrafi/

Postime të ngjashme

Rrezja misterioze që detyron aeroplanët të ‘devijojnë’, ndez teoritë e komplotit të UFO-ve mbi Mbretërinë e Bashkuar

admin

Indonezi: Një minutë në arkivol për mosmbajtje të maskës (Foto)

admin

Zbulohen 13 arkivole 2500 vjeçare në Egjipt

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...