Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson është shprehur se pas tensioneve me anijet e peshkatarëve francezë, janë tërhequr dy luftanijet e marinës.

Ndërkohë autroritetet britanike kanë bërë me dije se tashmë është qetësuar situata dhe anijet franceze të peshkimit janë larguar nga Jersey.

“Duke qenë se situata është zgjidhur për momentin, anijet e Marinës Mbretërore do të jenë të gatshme të kthehen në një port të MB. Ne mbetemi të gatshëm të ofrojmë çdo ndihmë të mëtejshme për kërkesat e Jersey”, thuhet në deklaratën e autoriteteve britanike.

Sipas Londrës, Marrëveshja e Tregtisë dhe Bashkëpunimit solli ndryshime në çështjet e peshkimit midis Britanisë dhe BE.

Pala britanike shtoi se ata do të punojmë me Jersey për të mbështetur diskutimet që po mbahen me Komisionin Evropian.

Anijet luftarake britanike çuan në largimin e peshkatarëve francezë të cilët kërcënojnë me luftë.

Më parë, peshkatarët francezë morën rrugën e kthimit , pas ndërhyrjes së dy anijeve luftarake të Marinës Mbretërore Britanikenë mosmarrëveshjen që lindi midis dy anëve të Kanalit Anglez për të drejtat e peshkimit siç përcaktohet pas Brexit.

Megjithëse peshkatarët thanë se ishin të vendosur, ndërhyrja e flotës britanike i bëri ata të ktheheshin.

Sidoqoftë, Don Thompson, president i Shoqatës së Peshkatarëve të Xhersit , i tha Sky Neës se pavarësisht kthimit të peshkatarëve francezë , peshkatarët francezë nuk kanë hequr dorë nga të drejtat e tyre. Mbi të gjitha, BE akuzon Jersey për shkeljen e marrëveshjes për tërheqjen e Brexit.Ndërkohë duke lënë Xhersin, peshkatarët francezë paralajmëruan se ” herën tjetër do të ketë luftë”.

Postime të ngjashme

Biden emëron Thomas Knids ambasador të SHBA-së në Izrael

Dafina Vidishiqi

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Dafina Vidishiqi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike

Dafina Vidishiqi

Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

Dafina Vidishiqi

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...