Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Qeveria e Kosovës merr vendimin, mbyll shkollat më 18 dhjetor

Zhurnal Ads

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar ditën e sotme se gjendja e COVID-19 në Kosovë është mjaft serioze, por sipas tij është nën kontroll, duke bërë me dije se sezoni i parë i këtij viti shkollor do të përfundojë më datë 18 dhjetor.

“Gjendja është mjaft serioze, por është nën kontroll dhe institucionet përkatëse janë duke e bërë punën e vet. Në bazë të vlerësimit të Institutit, praktikisht ne e kemi vendosur nën kontroll zgjerimin më tutje të pandemisë”, tha Hoti.

Ai njoftoi se pushimi dimëror nëpër shkolla do të zgjasë një muaj. “Ky gjysmëvjetor do të përfundojë më datë 18 dhjetor.

I lus shkollat e komunat që t’i mbyllin tashmë punët sa i përket këtij gjysmëvjetori të vitit shkollor.

Shkollat do të hapen me 18 janar. Një muaj do të jetë pushim dimëror”, tha Hoti në konferencë.

Hoti ka thënë se në Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka rritur deri në dymijë numrin e testeve ditore.

Tha se do të vazhdohet të rritet ky numër. “Nga java e ardhshme do të bëhen testime në së paku dy rajone tjera”, ka shtuar Hoti.

Hoti ka thënë se sipas të dhënave grupmosha më e prekur nga pandemia është 30-40 vjet, për shkak se janë më aktiv.

“Numri më i madh është në sektorin e Shëndetësisë, kjo tregon për punën e madhe që po e bëjnë ata. Gjatë këtyre dy javëve të masave është stabilizu numri i të infektuarve. Pasi që numri i të shëruarve është më i madh se sa ai i të prekurve.

Në bazë të vlerësimit të IKSHPK, ne e kemi vendosur nën kontrollë pandeminë”, ka thënë Hoti. “Sugjerimi i Institutit është që masat të mbahen dhe të jetë rigoroz zbatimi i tyre.

Nesër në ora 8:30, do të kemi takim, me të gjitha inspektoratet. IKSHPK dhe SHSKUK kanë punuar shumë për të siguruar vaksinën antiCOVID. Po punojmë në disa fronte në këtë”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Për herë të parë fekondimi artificial do të bëhet në QKUK

T E

Reagon Petkoviq pasi refuzohet të hyjë në Kosovë

S.B.

Vrasje e shumëfishtë në Viti, katër viktima të së njëjtës familje

T E

Në Prishtinë sot nis procesi i deratizimit vjeshtor

admin

Institucionet diskutojnë sot për kufizime të reja Anti-Covid

Z H

Amerikanët fillojnë bisedat për implementimin e “Mini-Schengenit”

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...