Qeveria e re izraelite miraton ndërtimin e vendbanimeve hebreje

Qeveria e re e koalicionit e formuar në Izrael, e udhëhequr nga kryeministri Naftali Bennett, dje ka miratuar një projekt për ndërtimin e 31 ndërtesave të reja në vendbanimet e paligjshme hebreje në Bregun Perëndimor të pushtuar.

 

mediat lokale raportuan se nënkomiteti Suprem i Planifikimit i Administratës Civile pranë Ministrisë së Mbrojtjes shqyrtoi projektin përpara miratimit të tij.

Në mesin e ndërtesave të miratuara për ndërtim janë një qendër tregtare dhe dy sinagoga.

Kjo është hera e parë që qeveria e drejtuar nga Bennet, e cila erdhi në pushtet më 13 qershor, miraton ndërtimin në vendbanimet e paligjshme në Bregun Perëndimor.

Ka më shumë se 250 vendbanime të paligjshme hebreje në Bregun Perëndimor, të cilat Izraeli i pushtoi në vitin 1967.

Më shumë se 400.000 kolonë hebrenj që banojnë në këto vende e bëjnë jetën edhe më të vështirë për palestinezët që jetojnë nën pushtim në Bregun Perëndimor./AA

Related posts

Prishet ashensori, mbi 30 minatorë të bllokuar kanadezë bënë një “ngjitje vertikale” që zgjati rreth 10 orë

D V

Anija me migrantë fundoset afër ishullit grek

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More