Qeveria e re, Meta kërkesë Prokurorisë: Të kem në dispozicion informacione për të gjithë emrat e propozuar, në mënyrë që…

Presidenti Ilir Meta, i ka kërkuar Prokurorisë informacione në lidhje me 16 emrat e propozuar nga kryeministri Edi Rama si ministra.

 

Në shkresën drejtuar Prokurorisë thuhet se, Presidenti Meta, kërkon të informohet mbi të dhëna apo informacione për çdo kandidat të propozuar, lidhur me procese hetimore apo penale që janë nisur ndaj tyre. Ndër të tjera theksohet, që përgjigjet e kërkuara të kthehen sa më shpejt, në mënyrë që Presidenti të shprehet për emërimet brenda 7 ditëve.

Shkresa drejtuar Prokurorisë:

Kujtojmë se në mbledhjen e Asamblesë së PS, kryeministri Edi Rama, zbuloi emrat e propozuar si ministra të rinj. Ndryshimet ishin të pakta krahasuar me qeverinë e mëparshme, ndërsa ra në sy se pjesa më e madhe e kabinetit përbëhej nga ministre femra.

Ndërsa të premten, gjatë seancës së parë plenare në Parlament, u votua me 79 vota pro, e 4 kundërt, Lindita Nikolla si kryetare e parlamentit. Partia Demokratike zgjodhi të mos votonte, e në shenjë demonstrative të griste fletët e votimit. Ndërsa Presidenti Ilir Meta e përshëndeti zgjedhjen, duke theksuar se Kuvendi duhet të jetë tempulli i bashkëpunimit e jo i përçarjes.

Related posts

Apeli shtyn vendimin për ish-kryeprokurorin Llalla, ai ndodhet në gjendje të rëndë në spital

N E

Gjermarkaj: Nuk kishte mundësi tjetër Lulzim Basha dhe PD

N E

“Duhet të ishte Kuvendi i Pikave mbi i, u zëvendësua me një Teatër Absurd!”, Nishani: U mblodh për të mbuluar hallin politik të kryetarit. Beteja për ta shpëtuar PD është sot mision

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More