Qeveria e RMV-së shpërblen me dy milionë denarë Dejan Georgievskin për suksesin në lojërat olimpike

Shkup, 31 korrik – Kryeministri, Zoran Zaev, priti fituesin e medaljes së argjendtë në Lojërat Olimpike Verore në Tokio në Taekvondo Dejan Georgievski, i cili u shoqërua nga trajnerët Darko Kostovski dhe Borçe Kostovski.

 

Kryeministri Zaev uroi olimpikun e argjendtë Georgievskin dhe e falënderoi për gëzimin që u solli qytetarëve të vendit nga Tokio.

Zaev theksoi se Dejan është shembull dhe model për të rinjtë se asgjë nuk është e paarritshme, madje edhe majat olimpike kur talenti shkon së bashku me angazhimin për rezultatet më të mira dhe këmbënguljen për të arritur.

Gjatë bisedës, kryeministri Zaev tha se suksesi i Georgievskit është një nxitje për Agjencinë për Rini dhe Sport për të përmirësuar kushtet për zhvillimin e taekvondos dhe disiplinave të tjera olimpike për të cilat ka interesim të gjerë tek të rinjtë.

Në seancën e 93 -të, Qeveria plotësoi vendimin për shpërblimin monetar për suksesin më të lartë olimpik të arritur dhe tani është më i lartë për 800.000 denarë dhe arrin në 2 milionë denarë nga Qeveria dhe 600.000 denarë nga Agjencia për Rini dhe Sport.

Related posts

Policia për herë të parë në zgjedhjet lokale do ta sigurojë transportin e materialit të besueshëm zgjedhor

D V

Moti nesër me diell dhe i nxehtë

D V

Bogoev shpërngulet te Doganat

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com