Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Qeveria: Identiteti dhe gjuha nuk mund të jenë temë e negociatave

Shkup, 12 maj – Zhurnal.mk – Qeveria beson se ndarja e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk është në interesin e askujt dhe se të qenurit jo parimor nga ana e BE-së mund të ketë pasoja për të gjithë rajonin. Të dy vendet duhet të kalojnë së bashku në të gjithë procesin e integrimit të Ballkanit Perëndimor dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin, deklaroi sot zëdhënësi i qeverisë Dushko Arsovski.

Ai theksoi se nuk ka asnjë alternativë tjetër përveç së ardhmes evropiane për Maqedoninë e Veriut dhe për Ballkanin Perëndimor nuk ekziston dhe se aspirata e vendit tonë është të bëhet anëtare e BE-së. Por, siç tha, gjuha dhe identiteti maqedonas i imponuar si çështje nga Bullgaria nuk duhet të jenë aspak tema e bisedimeve dhe angazhimit të Brukselit. Maqedonia e Veriut, theksoi Arsovski, është mënyra e vetme për të vazhduar të flasim për të ardhmen e saj evropiane.

“Kryeministri Zaev ishte i qartë në takimet në Bruksel. Identiteti dhe gjuha nuk duhet të negociohen në asnjë rast.

Vendi ka zbatuar të gjitha reformat, zbatimi i tyre është thurur përmes procesit të standardeve evropiane në shtëpi, të gjitha kriteret e BE për hapjen e procesit të negociatave të anëtarësimit janë përmbushur. Maqedonia, si askush më parë, meriton të jetë një anëtare e BE”, tha Arsovski, duke iu përgjigjur një pyetje gazetari në konferencë të rregullt për shtyp.

Sipas tij, dëshmi për këtë është edhe se Maqedonia e Veriut ka treguar sjellje dhe vlera evropiane edhe në vend edhe në rajon, por edhe në marrëdhëniet me vetë Unionin

Postime të ngjashme

Reagon Qeveria: Nuk ka negociata për identitetin dhe gjuhën maqedonase

R Zh

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...