Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Qeveria nuk i ka siguruar ende vaksinat anti-COVID

Kosova ende nuk i ka siguruar 500.000 vaksinat anti-COVID nga kompania Pfizer dhe BioNTech. njofton Insajderi.

Menaxherja e  Pfizer për rajonin  Adriatikut, Urska Lakner i ka thënë Gazetës Shneta se ende nuk është nënshkruar asnjë marrëveshje për furnizim me vaksina.

“Kemi pas bisedime me Qeverinë. Për t’u arritur marrëveshja ajo duhet të nënshkruhet. Përderisa ende nuk është nënshkruar nga të dy palët, ne nuk mund ta komentojmë atë”.https://tinyurl.com/y4tkrgmb

Gazeta Online Insajderi, ka tentuar të kontaktojë me personat kompetent në Ministrinë e Shëndetësisë, por ka qenë e pamundur.

Ditë më parë, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte deklaruar se janë siguruar vaksinat anti-COVID19. Madje, sipas atij ato do të jenë në pozicion gjatë shkurtit.

“Siç e kemi bërë të ditur dje, në kuadër të angazhimeve konkrete të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Shëndetësisë për sigurimin e vaksinave kundër COVID-19, kemi marrë konfirmimin nga kompania Pfizer për sigurimin e 500 000 dozave të kësaj vaksine. Këtë konfirmim e kemi marrë ditën e djeshme pas një seri takimesh dhe negociatash me këtë kompani, vaksina e së cilës është e para që është aprovuar për përdorim, në kuadër të përpjekjeve globale për mbrojtje kundër COVID-19”, kishte thënë Zemaj.

Postime të ngjashme

Kurti: Dialogu me Serbinë duhet të përgatitet mirë

T E

Në QNR nis rinumërimi i votave të AAK-së, të pranishëm edhe hetues të prokurorisë

T E

Spitali pa vitaminë C

T E

Nga këto komuna janë 587 rastet e reja me COVID-19

S.B.

Pas vendimit të PZAP-së për rinumërim të votave, reagon Haradinaj- Stublla

S.B.

BE: Dialogu për 10 vjet ka sjellë ndryshime të qarta

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...