Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Qeveria nuk mendon tërheqjen e anëtarëve të saj nga Komisioni maqedono-bullgar

Shkup, 18 nëntor, zhurnal.mk – Qeveria e Maqedonisë nuk mendon tërheqjen e anëtarëve të saj nga Komisioni maqedono-bullgar për zgjidhjen e çështjeve të hapura me Bullgarinë.

Këtë në konferencë për shtyp e tha zëdhënësi i qeverisë Dushko Arsovski.

Ai tha se Qeveria vlerëson se Komisioni është një segment për zgjidhjen e problemeve dhe presin që të vazhdojë me zgjidhjen e problemeve siç është bërë me pesë persona historik dhe tre ngjarje historike.

“Qeveria ka vendosmëri që t’i jep mundësi për këtë proces dhe për këtë punojmë së bashku me bashkësinë ndërkombëtare, siç është Gjermania. Në kështu kushte të sfidave, është e qartë se identiteti kombëtar maqedonas është e pamundur që të bëhet pjesë e negociatave. Qeveria nuk do të heq dorë nga e drejta për vetëvendosje”, tha Arsovski, duke shtuar se nuk ka informacione se kur mund të organizohet takimi i radhës në mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Boyko Borissov./

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...