Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Qeveria përgatit pakon e katërt të masave ekonomike

Zhurnal Ads

Shkup, 19 shtator – Qeveria po përgatit paketën e katërt të masave ekonomike për zbatimin e tre grupeve të mëparshme të masave, janë rezervuar rreth 550 milion euro, tha Zëvendës Kryeministri Fatmiri Bytyqi.

Ne do të vazhdojmë të udhëhiqemi nga parimi i drejtësisë socijale dhe solidaritetit, dhe masat e reja do të plotësojë nevojat reale të ekonomisë dhe qytetarët që kanë nevojë për ndihmën më të madhe për shkak të krizës së koronës. Masat e deritanishme kanë dhënë rezultate pozitive, tha Bytyqi.

“Me linjat e kreditit pa interes Covid 1, përmes bankës së zhvillimit, ne futëm burime të reja financiare prej pesë milion eurosh në ekonominë e atyre ndërmarrjeve nga sektorët më të prekur. Turizmi, hotieleria dhe transporti i udhëtarëve. Për këtë linjë kredie pa interes, 737 kërkesa për kredi janë aprovuar për kompanitë që punësojnë 6,509 persona”, u shpreh zëvendës Kryeministri Fatmiri Bytyqi.  

Dy mijë kompani kanë shprehur interes në masën për zhvillimin teknologjik dhe përshtatjen e shpejtë, po përgatitet një thirrje e re publike, sasia e ndihmës për kompanitë do të rritet.  

“Shumica e ndërmarrjeve thanë se një nga elementët shumë të rëndësishëm për inkurajim, pra për marrjen e një vendimi për investime, është sigurisht shuma e alokuar nga shteti. Unë përmenda që bashkëfinancimi mbetet një detyrim i detyrueshëm dhe kompanitë nuk kanë kundërshtime nga ai aspekt”, theksoi Bytyqi.  

Qeveria, përmes masave dhe bisedimeve me faktorët ekonomikë po përgatiten për periudhën e ardhshme ku në të gjithë botën pritet një valë e re e koronavirusit, cila do të shkaktonte pasoja të mëdha për ekonominë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

UNHCR: Gjysma e fëmijëve refugjatë janë jashtë shkollave përshkak pandemisë

Z H

Kursimtarët e dëmtuar nga Banka Eurostandard kërkojnë ligj për dëmshpërblimin e tyre

Z H

Koment/A është në hallë të madh Zaevi? Nëse Bullgaria nuk lëshon pe, a mund të bie qeveria?

T E

Digjet një banesë në Tetovë

admin

Ali Ahmeti priti në takim kryeministrin Hoti

admin

SHGM kërkon të ndërpriten sulmet ndaj gazetarëve, paralajmërohet marsh protestues

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...