Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Qeveria po mendon të rritë shumën e gjobës për mos mbajtje të maskës, aktualisht është 20 euro

Shkup, 24 shtator – Zhurnal.mk – Qeveria po mendon që të rritë shumën e gjobës për mos mbajtje të maskës për mbrojtje nga Covid, informon Zhurnal.

Në polici është vërejtur rritje të numrit të gjobave të shqiptuara, të cilat deri para votimit të Qeverisë shënonte nga 200-300 në ditë, ndërsa tani po shqiptohet dyfishi i këtij numri, mbi 600 të gjobitur.

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski thotë se në Qeveri po shqyrtohet mundësia nëse ka nevojë apo jo për të rritur shumën e gjobës.

“Në Qeveri bisedojmë lidhur me rritjen e gjobave dhe do të vlerësohet nëse ka nevojë për këtë apo jo. Me rëndësi është që puna e zyrtarëve policorë është rritur dhe po bëjmë gjithçka që duhet bërë në këtë moment për të gjithë ata që nuk respektojnë masat, gjegjësisht të cilët së pari veten nuk e respekton dhe nuk i respektojnë familjet e tyre me atë që nuk po mbrohen dhe kanë rrezik të infektohen me virusin. Duhet të bartet përgjegjësi”, deklaroi Spasovski sot në Gjorçe Petrov.

Gjobat siç thotë ministri, po paguhen edhe tani, por kjo do të jetë shumë më lehtë pasi të bëhet harmonizim të ligjeve të nevojshme me ligjin për kundërvajtje që janë dorëzuar në Kuvend që para shpalljes së zgjedhjeve. MPB ngelë në ato vendime ligjore dhe Spasovski pret që së shpejti të vendosen në rend dite dhe Kuvendi t’i votojë.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...