Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Qeveria “rekorder” i prokurimeve publike

Shkup, 2 shkurt – Qeveria në vitin 2019 ka qenë një nga kontraktuesit më të mëdhenj publik me kontrata tenderësh të nënshkruara me vlerë prej 263.7 miliardë denarë, ose rreth 4.27 milion euro përmes Sekretariatit të Përgjithshëm, mëson Zhurnal nga Byroja e Prokurimit. Siç mëson Zhurnal këto analiza dalin nga përpunimi i të dhënave të tenderëve që ishin kontraktuar për më shumë se një vit. Ndërkohë, një vit më parë, Qeveria nuk ishte në listën e dhjetë organeve shtetërore me shumën më të lartë të tenderëve të kontraktuar, as në vitin 2016, ndërsa në vitin 2017 shuma ishte 116 milion denarë.

Edhe sekretariati i përgjithshëm, po ashtu edhe shërbimi për punë të përgjithshme dhe të përbashkëta janë në dhjetë organet kryesore të shtetit me shumat më të larta të parashikuara për kontratat e lidhura të prokurimit publik. Kjo do të thotë që Qeveria ka shpenzuar gjithsej 517 milion denarë për kontratat e lidhura në vitin 2019. Megjithatë, për të dytin vite radhazi, Ministria e Shëndetësisë është në vendin e parë, kësaj here me 1.75 miliardë denarë si organ shtetëror në grupin e më të mëdhenjve të marrëveshjeve të kontraktura. Drejtoria për rezervat e detyrueshme dhe derivateve të naftës, e cila një vit më parë nuk ishte në mesin e dhjetë të parëve, është e dyta me 1.234 miliardë denarë, informon Zhurnal.mk

Shoqata Aksionare “Elektranat e Maqedonisë” me 90 milion euro për prokurim publik, ose më saktësisht 5,440,883,593, dhe me këtë është bindshëm e para në mesin e shoqatave aksionare. E dyta në renditjen si konsumator publik është Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore me 2.74 miliardë denarë, ose rreth 570 milion denarë më shumë se një vit më parë.

Qyteti i Shkupit është i treti me 1.33 miliardë denarë, ose rreth 450 milion denarë më shumë për tenderët e dakorduar krahasuar me vitin 2018. Nga komunat, Kumanova përsëri është e para me 476 milion denarë. Nga ndërmarrjet, Ujësjellës dhe Kanalizi – Shkup është i pari me 930 milion. Gjatë këtij vitit, janë ndarë 36,065 kontrata me vlerë mbi 900 milion euro. Sipas të dhënave me të cilat disponon Zhurnal nga Byroja e Prokurimit, vlera e kontratave të lidhura është rritur me 20 përqind, dhe numri i tenderëve me 6 përqind në një vit. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Pendarovski: Armata është e gatshme të intervenojë kudo

Z H

Në manifestimin “Dita e Republikës” në Krushevë, në prezencën e Ahmetit dhe Grubit gjuha shqipe u la në “harresë”, reagojnë funksionar të BDI-së

R Zh

Vuçiç: Serbia është e gatshme të nisë helikopterët për të shuar zjarret në Maqedoni

Z H

Angellov: Nevojitet reformë e plotë e sistemit për menaxhim me kriza

Z H

Deputetët ikin për pushime, zgjedhjet lokale do të shpallen më 6 gusht

Z H

RMV/ 37 raste të reja me Covid

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...