Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Qeveria shpall nëntorin muaj të Anton Çettës

Ky vit shënon 100 vjetorin e lindjes së Anton Çettës si dhe 30 vjetorin e zhdukjes së hasmërive për çka Çetta dha kontribut të madh. Prandaj, kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, me propozim të ministres së Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka shpallur nëntorin si muaj të Çettës.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Hoti i cili tha se pajtimi i gjaqeve ishte kthesë historike.

“Viti 2020 shënon 100 vjetorin e lindjes së Anton Çettës dhe 30 vjetorin e pajtimit të gjaqeve, kthesës historike mbarë popullore në Kosovë e jashtë saj, që i kontribuoi zhdukjes së hasmërive dhe shërimit të shoqërisë shqiptare e pajtimit mes njerëzve. Muaji nëntor 2020 shënon edhe 25 vjetorin e vdekjes së prof. Anton Çettës. Me propozim të ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, muajin nëntor e kemi shpallur muajin e Anton Çettës!”, deklaroi Hoti.

Postime të ngjashme

Haradinaj: Nëse nuk zgjidhem president, zgjedhjet janë zgjidhja

T E

Zyrtarit serb, Petar Petkoviq i refuzohet kërkesa për ta vizituar Kosovën

S.B.

Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasin me vite

B M

Policia me ushtrues detyre, Sindikata thotë se kjo s’ndikon në efikasitet

S.B.

Xhelili: Si komision nuk kemi informacione për kërkesën e Hotit për dorëheqjen e shefit të AKI-së

S.B.

Sondazhi më i ri: VV 41,60%, PDK e dyta me 20.10 % dhe LDK 16.30%

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...