Kosovë

Qeverisë së Kosovës i kërkohet që studentët të lirohen nga të gjitha pagesat

Zhurnal Ads

Qeverisë së Kosovës i është kërkuar që t’i lirojë studentët nga të gjitha pagesat.

Demokracia Studentore nëpërmjet një komunikate për media kanë thënë studentët janë kategoria më varfër e që atyre vazhdimisht po iu bëhet presion për kryerjen e pagesave të semestrave por edhe shërbimeve tjerë. Për çka kanë kërkuar që në kohë pandemi studentët të lirohen nga këto pagesa.

“Studentët janë kategoria më e varfër në vend dhe vazhdimisht po na bëhet presion nga fakultetet për t’i kryer pagesat e semestrave dhe pagesat të tjera që lidhen me shërbime ndaj studentëve, andaj kërkojmë nga Qeveria e Republikës së Kosovës që në këtë kohë pandemie studentët të lirohen nga të gjitha pagesat, pasi që studenti është kategoria më e prekur në këtë situatë të rëndë ekonomike”, thuhet në komunikatën për media.

Demokracia Studentore theksoi se studentët nuk kanë asnjë lloj të ardhure financiare dhe i vetmi burim financimi është nga familja, andaj Qeveria e Republikës së Kosovës duhet të marrë parasysh gjendjen e tyre të rëndë ekonomike në kohë pandemie dhe t’i përfshijë në pakon emergjente.

Postime të ngjashme

Kryeministri thotë se dje në Bruksel nuk është diskutuar për Asociacionin

S.B.

Grenell nesër në Kosovë

admin

Gjilani shpërblehet me grant prej 745 mijë euro për performancën e vitit 2019

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...