Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Qielli mbi qytetin suedez merr ngjyrë vjollcë, banorët habiten fillimisht – e kuptojnë më vonë se bëhet fjalë për një lloj ndriçimi

Zhurnal Ads

Banorët e qytetit suedez Trelleborg mbeten të habitur kur panë qiellin që kishte marrë ngjyrë të vjollcë, e siç raportohet shkak i kësaj është kultivimi i domateve në atë zonë.

Në fakt një fermë kishte vendosur të përdor një lloj ndriçimi të ri, me të cilën kursehet energjia elektrike – e si rezultat i kësaj i tërë qyteti ka marrë ngjyrë vjollcë sikurse në filmat e Hollywood-it, transmeton Telegrafi.

Siç raportohet ndriçimi që bie mbi perimet do të duhej të ishte e mirë për ta, megjithatë banorët nuk janë edhe aq të lumtur – kështu punonjësit e një ferme janë detyruar t’i fikin dritat nga ora 17:00 deri më 23:00.

“Edhe pse kjo do të thotë për në një hap pas, do t’i fikim dritat në orët e mbrëmjes. Nuk kemi menduar se njerëzit do të nervozohet, thjesht kemi dashur të kursejmë energjinë elektrike dhe të kontribuojmë në rritjen e domateve”, kanë bërë të ditur pronari Alfred Petersen.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shkencëtarja 15 vjeçe shpallet “Fëmija i vitit” nga revista ‘Time’

S.B.

Neveritëse, kuzhinierët në Wuhan përgatisin ushqimin duke e shkelur me çizme

S.B.

Fjalori Collins: “Izolim” shpallet fjala e vitit

S.B.

Autobusët në Londër kthehen në autoambulanca për pacientët me COVID

S.B.

Menduan se bëhet fjalë për fluturake të UFO-s, qytetarët e New Yorkut dhe New Jersey e filmuan në qiell – kompania e gomave zbulon të vërtetën

admin

Asteroidët me të vërtetë janë aq të mëdhenj

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...