Qofte me kunguj, të skuqura ose në furrë

Përbërësit: 2 kunguj • 1 kokërr vezë • 4 lugë bukë e thekur e grirë (sipas nevojës, sepse varet nga madhësia e kungujve) • 100g djathë i bardhë • 50g Parmigiano i grirë • kripë, gjethe mente (sipas dëshirës) • vaj ulliri • vaj për skuqjen

 

Përgatitja për qoftet në furrë:

1Ndezim furrën në temperaturën 180°C.

2Në një tas grijmë kungujt me rende që ka vrima të mëdha, shtojmë vezën, djathin e bardhë të thërrmuar, djathin Parmigiano, gjethet e mentes të copëtuara imët me dorë dhe bukën e grirë sipas nevojës. I përziejmë me dorë dhe u japim qofteve formë.

3I vëmë në një tavë me letër furre dhe me ndihmën e një furçe, i lyejmë me vaj ulliri nga të dyja anët. I pjekim për rreth 20 minuta në temperaturën 180°C duke i kthyer nga të dyja anët. Nëse qoftet i skuqim, i vendosim mbi një pjatë me letër kuzhine që t’u thithim vajin e tepërt. I shërbejmë me sallatë sipas dëshirës.

Related posts

Akullore nga vetëm një përbërës!

D V

Nëse ju pëlqen klasikja, do të mahniteni për këtë: Bakllava me lajthi dhe çokollatë

D V

Sardele të pjekura në skarë: Zgjedhja e shkëlqyeshme për adhuruesit e peshkut!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More