Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Quesadilla: Sandviçi më i popullarizuar meksikan – përgatitet nga ato gjëra që i keni, nuk ka asgjë më të shijshme!

Zhurnal Ads

Quesadilla është ushqim meksikan i cili përbëhet nga një apo dy tortila të mbushura me djathë apo shtesë sipas dëshirës, të gatuara në tigan dhe në fund – të prera në trekëndësha

Më e mira se të gjitha? Bashkë me tortilat e gatshme, ky ushqim do të jetë gati për më pak se dhjetë minuta, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 2 tortila;
– 50 g djathë të grirë në rende;
– 2 lugë të vogla gjalpë;
– erëza dhe shtesa sipas dëshirës.

Përgatitja:

1. Në tigan shkrini një lugë të vogël gjalpë dhe në të përgatiteni si tost një tortilë.

2. Tortilën mbulojeni me djathin e grirë në rende sipas dëshirës.

3. Sipër djathit mund të shtoni qepën e grirë dhe hudhrën, bimë erëzash, copëza domateje dhe speci, fasule të kuqe…

4. Mbuloni djathin me tortilën tjetër dhe me kujdes rrotulloni bashkë.

5. Në tigan shtoni gjalpin e mbetur dhe termikisht përpunoni derisa edhe ana tjetër të bëhet kërcëlluese.

6. Priteni Quesadillën në trekëndësha dhe shërbejeni me kos apo me salcë, sipas dëshirës.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Turshi që do ta mbani gjatë në mend: Pjekja e specave djegës me mjaltë janë shije e vërtetë dimërore!

S.B.

Qofte vegjetariane

S.B.

Fileto pule në salcë kremoze: Mënyra më e mirë për të përgatitur mish të bardhë!

S.B.

Si ta bëni pataten të pjekur perfekt? Duhen tre veprime

S.B.

Si t’i zieni perimet dhe të ruhen përbërësit ushqyes maksimalisht

S.B.

Salca tartara

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...