Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Quni: Serbët nuk duan të largohen nga Forca e Sigurisë së Kosovës

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni thotë se problemet me largimin e pjesëtarëve serbë nga Forca e Sigurisë së Kosovës kanë stagnuar dhe tash e sa kohë nuk ka kërkesa të tilla për largim.

Quni ka folur edhe për realizimin e planit të vitit, problemet e shkaktuara nga pandemia, shkurtimin e buxhetit për ushtrinë dhe ndihmën e marrë nga partnerët ndërkombëtarë.

Pas ngritjes së kapaciteteve të FSK-së, autoritetet e Serbisë në forma të ndryshme, edhe përmes shantazheve, kishin nisur presionin ndaj ushtarëve të FSK-së, pjesë e komunitet serb, çka edhe kishte bërë që shumë prej tyre të dorëzojnë uniformën duke u larguar nga Forca.

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni thotë se tash e sa kohë nuk ka pasur kërkesa të tilla nga serbët në FSK.

Megjithatë, presioni nga Beogradi ka vazhduar në forma të ndryshme njëjtë sikurse edhe në të kaluarën, pjesëtarët serbë të FSK-së vazhdojnë t’i qëndrojnë besnikë Forcës.

“Mund të themi që ka stagnuar, është një periudhë kur nuk kemi pasur kërkesa të pjesëtarëve të komunitetit serb që të largohen nga FSK. Vazhdojmë t’ju japim përkrahje të gjithë atyre që i mbesin besnik Forcës së Sigurisë së Kosovës duke i ndërmarrë masat e sigurisë, duke u marrë me problemet më esenciale, për të gjitha këto ngjarje janë të njoftuara të gjitha autoritetet më të larta shtetërore dhe besoj e marrin në konsideratë shqetësimin tonë sepse nuk është shqetësim vetëm i komunitetit serb por i gjithë FSK-së sepse nuk dëshirojmë që asnjë pjesëtar i FSK-së të jetë viktimë e ndonjë presioni, shantazhi që vjen nga jashtë Kosovës”, thotë Quni.

FSK është në fazën e rekrutimit dhe vitin e ardhshëm pritet të pranohen 400 pjesëtarë të rinj, prej të cilëve edhe nga komunitetet pakicë.

Janë bërë dy vjet prej kur FSK ka nisur procesin e transformimit e Quni thotë se po hyjnë në vitin e tretë me përmbushjen e të gjitha çështjeve të parapara në plan.

“Jemi duke siguruar pajisjet dhe mjetet teknike që sigurojë realizimin e misioneve të njësive veç e veç, kështu që po i afrohemi fazës kur shumica e njësive munden t’i deklarojnë aftësitë për t’i kryer detyrat specifike. Në vitin 2028 ne të kemi mundësinë t’i deklarojmë kapacitetet e plota të Forcave të Sigurisë së Kosovës”, thotë ai.

Quni në intervistën dhënë për KosovaPress thotë se janë në hap me planin e paraparë 10-vjeçar dhe nuk mund të mendohet që procesi i tranzicionit drejt shndërrimit në Forcë me kapacitete të plota ushtarake të përfundojë më shpejtë se viti 2028 duke parë situatën e shkaktuar nga pandemia me COVID-19.

“Në këtë plan (të tranzicionit) kanë punuar ekspertët e fushës, në bashkëpunim me ekspertët e partnerëve strategjikë, kur është hartuar ky plan janë marrë parasysh shumë faktorë, zhvillimet në rajon, koeficienti i rrezikshmërisë, nevojat, mundësitë buxhetore e të tjera, dhe është hartuar gjithnjë me parashikimet për kushtet optimale. Tani të mendohet që të dinamizohet ky proces në kushtet e pandemisë, mund të them se do të ishte utopiste sepse duhet marrë parasysh nevojat e institucioneve të tjera, kështu që ne po i përmbahemi asaj dinamike të paraparë me planin e tranzicionit”, thotë Quni.

Për shkak të pandemisë, me rishikimin e buxhetit është shkurtuar ai për ushtrinë dhe i është dhënë prioritet sektorit të shëndetësisë dhe ekonomisë.

“Gjithnjë ushtria ka nevojë për më shumë buxhet sepse çdo rritje e fondeve do të thotë mundësi të mëdha për zhvillimin e ushtrisë por ne duhet t’i kemi parasysh faktet dhe argumentet dhe bazohemi gjithnjë në të dhëna empirike dhe jo vetëm në dëshira. Edhe shkurtimet buxhetore kanë ndikuar por për fat të mirë ne kemi raporte të mira me partnerët strategjikë, ekonomia e të cilëve është shumë më e fuqishme dhe në këto raste të vështira për Kosovën si tërësi, por specifikisht për Forcat e Sigurisë së Kosovës apo sektorin e sigurisë në përgjithësi, ne kemi pasur me të vërtetë partnerë të cilët edhe në këtë situatë na kanë dalë në ndihmë, ne formën e donacioneve kemi arritur t’i kompensojmë të gjitha mangësitë që janë paraqitur”, thotë Quni.

Anton Quni u emërua ministër i Mbrojtjes në qeverinë e koalicionit LDK-Vetëvendosje por udhëheqjen e kësaj ministrie e vazhdoi edhe me qeverinë e udhëhequr nga Avdullah Hoti të koalicionit LDK-AAK-Nisma.

Por, me vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila ka vendosur që Qeveria Hoti është zgjedhur në mënyrë jo-kushtetuese, Kosova pritet të bëhet me institucione të reja të dala nga zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Mirëpo, ndryshimi i mundshëm i titullarit në Ministrinë e Mbrojtjes nuk shihet si shqetësim nga Quni që deklaron për KosovaPress se po lë një plan të detajuar të shtrirë gjatë në kohë me planifikimet për punët dhe proceset që e presin këtë dikaster.

“Për çdo ministër është privilegj të vijë dhe të ushtrojë kontrollin demokratik dhe civil, udhëheqjen civile sepse gjërat janë mirë sistemuara. […] Çdo minutë në ministri dhe FSK është i planifikuar, dihet me ditë, javë dhe muaj se cilat procese janë në pritje, në zhvillim, përfundim, kështu që edhe me ardhjen e ministrit të ri dihet saktësisht çka do të ndodh në muajin mars apo qershor edhe në aspektin e ligjeve dhe aspektin e ngritjes së kuadrove, ushtrimeve fushore që do të zhvillohen”, thotë Quni.

Postime të ngjashme

Tërmkolli thotë se edhe Lumir Abdixhiku duhej të largohej nga LDK-ja

T E

Numërohen mbi 17 mijë vota të mërgatës, PDK kalon LDK-në

T E

Dorëzohet në Polici personi që kishte goditur për vdekje një qytetar në Ferizaj

T E

Murati-Kurtit: Mos u arsyeto, trego si do ta ndryshosh Kushtetutën për ta bërë bashkimin kombëtar

T E

Kanë simptoma sikur të COVID-19, por shumë qytetarë po rezultojnë negativ, mjekët tregojnë arsyet

T E

Covid 19 në Kosovë/ 488 të infektuar dhe 8 humbje jete gjatë 24 orëve të fundit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...