Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Qytetarët më borxhe të larta ndaj bankave

Shkup, 2 janar, Zhurnal.mk – Përfundimisht me nëntorin e vitit të kaluar borxhi i përgjithshëm i qytetarëve dhe kompanive ndaj bankave është 5.7 miliardë euro. Kreditë në banka shënojnë rritje prej 5.4% krahasuar me një vit më parë.

Qytetarët më së shumti marrin kredi konsumi, dhe më pas vijnë kreditë për blerje dhe rinovim të banesave. Kompanitë e Maqedonisë pjesën më të madhe të nevojave të tyre financiare e mbulojnë me kredi nga bankat.

Në intervistë për agjencinë MIA, Kryetarja e Asociacionit të Bankave Maja Stevkova-Shterieva tha se ka edhe rritje të depozitave bankare prej 6.3 për qind. Qytetarët dhe shoqatat jo-financiare kursejnë më së shumti në denarë, ndërsa kursimet totale arrijnë në 6.8 miliardë euro.

Postime të ngjashme

Më 12 prill fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

T E

Rritet numri i lindjeve në komunat shqiptare

T E

Filipçe: Punonjësit shëndetësor treguan profesionalizëm dhe patriotizëm

T E

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...