Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Qytetarët në Vjenë kundërshtojnë masat anti-Covid

Mijëra njerëz kanë marshuar të shtunën në rrugët e Vjenës duke kundërshtuar kufizimet në jetën publike si pasojë e koronavirusit. Kjo protestë erdhi disa ditë pasi Qeveria e kancelarit Sebastian Kurz, zhvilloi bisedime për zgjatjen e masave.

Nën moton “Kurzi duhet të shkojë”, demonstruesit brohorisnin rrugëve të Vjenës. Një pjesë e madhe e tyre ishin pa maska, njofton Reuters.

Austria është në bllokadën e saj të tretë, duke i lejuar të hapura vetëm dyqanet ushqimore. Vendi ka raportuar afro 390.000 raste me COVID-19 dhe mbi 7.000 të vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Postime të ngjashme

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por tani janë zhdukur

T E

Ekspertët të shqetësuar për vizitën e Papës në Irak

T E

Mbi 20 milionë të vaksinuar në Britani të Madhe

T E

Von der Layen do të ndalojë eksportimin e vaksinave nga BE-ja

T E

Izraeli do të vaksinojë punëtorët palestinezë kundër Covid-19

T E

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...