Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Qyteti i Romës mund të mos përzgjedhet nga UEFA si nikoqire e “Euro 2020”

Qyteti i Romës dhe Stadio Olimpico rrezikojnë të humbin të drejtën e të qenit nikoqirë të Kampionatit Evropian.

Sipas “Sport Mediaset”, Roma është në rrezik të mos përzgjidhet nga UEFA shkaku i paaftësisë për të siguruar tifozët në “Euro 2020”.

Për këtë problem, presidenti i Federatës italiane të futbollit, Gabriele Gravina i ka dërguar një letër personale Kryeministrit italian, Mario Graghi në të cilën i kërkon të marrë masa që kjo gjë të ndodhë.

Qëllimi i letrës është adaptimi i situatës me qëllim që UEFA ta pranojë delegimin e Romës si qytet nikoqir për të mirën e shtetit italian.

Në letër, Grevina nënvizon që Roma duhet të sigurojë që të paktën 25% të kapacitetit të stadiumit do të jetë me njerëz, normë e kërkuar nga UEFA.

Në ditët e ardhshme, UEFA do të vendosë për fatin e qyteteve të mbetura siç janë, Roma, Munichu etj.

Postime të ngjashme

“We Are The People” nga Martin Garrix, Bono dhe The Edge është kënga zyrtare e “EURO 2020”

Z H

Barcelona ka marrëveshje me Depayn, por transferimi i holandezin në Camp Nou mund të dështoj

Z H

Chelsea po përgatitet për transferimet të ‘çmendura’ në verë

Z H

Rummenigge: Pse të heqim dorë nga një lojtar që shënon 60 gola në vit?

Z H

Të gjithë habiten se si Theo nuk ftohet nga Franca

Z H

Salah bën thirrje të ndalen vrasjet e të pafajshmëve në Palestinë: Mjaft është mjaft

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...