Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Radev me kritika ndaj Qeverisë bullgare lidhur me Maqedoninë e Veriut

Shkup, 1 shkurt – Zhurnal.mk – Presidenti bullgar Rumen Radev ka dërguar kritika deri tek Qeveria e Sofjes se nuk ka bërë mjaftueshëm për ta përfaqësuar pozitën e Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut të partnerëve perëndimor, informon Zhurnal.

Ai në konferencë për media, ku ka dhënë llogaridhënie për detyrat e kryera në katër vitet e kaluara të mandatit, deklaroi se do të kandidojë për mandat të dytë, së bashku me nënpresidenten, Ilijana Jotova.

“Viti i kaluar ishte vit i ngjarjeve dramatike, që e përshpejtuan rrjedhën e ndryshimeve shoqërore politike tek ne. Në këtë vit turbulent institucioni president ka vazhduar të mbrojë interesat e Bullgarisë. Të jetë korekt dhe bariera e fundit kundër paligjshmërisë dhe lobimit. Të vendosë në rend dite tema të rëndësishme, të bashkohet rreth kauzave të rëndësishme”, tha Radev.

Sipas tij, realiteti angazhohet të ketë institucione me prioritete të qarta dhe parashikueshmëri në punën e saj.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Ali Ahmeti për herë të parë në Meçkin Kamen

R Zh

Edhe 20 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, gjuha shqipe ende nuk gjen zbatim të plotë

R Zh

“Nuk ka dhe nuk duhet të ketë alternativë tjetër pos BE-së”

Z H

Bullgaria e zhgënjyer me rezolutën e miratuar në Shkup

Z H

Thyhen disa drunj në stadiumin e Tetovës, kërkohen autorët

Z H

Xhaferi-Gërvalla Shvarc: Intensifikim i politikave dhe marrdhënieve ekonomike Maqedoni – Kosovë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...