Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Radev: Nuk kam ndërmend të shtyjë thirrjen e sapozgjedhur të Asamblesë së 45-të Kombëtare

Sofje, 12 prill – Presidenti bullgar Rumen Radev ka thënë se nuk ka ndërmend të shtyjë thirrjen e sapozgjedhur të Asamblesë së 45-të Kombëtare.

Ai do të lëshojë dekret për mbledhjen e Kuvendit të ri, kur Komisioni Qendror Zgjedhor do të shpall listën e deputetëve.

Siç njoftoi korrespodenti i MIA-s nga Sofja, sipas Radev, në situatën në të cilën ndodhet Bullgaria, është e drejtë të kemi Qeveri të qartë të qëndrueshme, operacionale të vendit sa më shpejt të jetë e mundur.

I pyetur nëse ishte i gatshëm për përbërjen e Qeverisë së ardhshme të përkohshme, Rumen Radev tha: “Spekulimet rreth Qeverisë së përkohshme po intensifikohen nga parti të caktuara, nga disa komentatorë të porositur. Kjo tregon vetëm publikisht frikën dhe shqetësimin nga heqja e mundshme të perdes rozë për drejtimin e vendit”.

Radev gjithashtu komentoi se duhet parë nëse do të ketë ndarje të parë të mandatit, të dytë të mandatit dhe vetëm atëherë do të shihet nëse do të ketë ndarje të tretë të mandatit.

Postime të ngjashme

Ka filluar regjistrimi i nxënësve në klasën e parë për vitin e ardhshëm shkollor në “Jahja Kemal”

R Zh

Najçevska: BE të zgjidhë problemin midis Bullgarisë dhe Maqedonisë

R Zh

Zgjerohet hetimi për Rashkovskin

R Zh

Zgjerimi/ Komisioneri Varhelyi: Ecim përpara me Shqipërinë, e veçojmë nga Maqedonia e Veriut

R Zh

UT dhe Universiteti Iowa nga SHBA-ja nënshkruan memorandum bashkëpunimi

R Zh

Komuna Çair përfundon dezinfektimi i 25 xhamive

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...