Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë Shqipëri

Rama: Ambicia jonë është heqja e kufirit Kosovë-Shqipëri

Në Pallatin e Kongreseve në Tiranë ka nisur mbledhja e gjashtë e dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë.

Në fjalën e tij në nisje të kësaj mbledhje, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se kjo mbledhje është një mundësi shumë e mirë për të bërë një bilanc të hapave të hedhur dhe hapat e mëtejshëm.

“Deklarata e përbashkët e bashkëpunimit strategjik e nënshkruar në Prizren në vitin 2014 mbetet udhërrëfyes i çmuar për integrimin dhe bashkëpunimin sa më të ngushtë në të gjitha fushat mes dy shteteve tona. Hapat e hedhur nuk janë të vegjël”, ka thënë Rama, shkruan Telegrafi.

Rama shtoi se ambicia e tyre është heqja e kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Ambicia jonë është heqja e kufirit në funksion të zbatimit të 4 lirive të BE-së në rajonin tonë duke nisur nga më e thjeshta dhe më kuptimplota heqja e kufirit mes Shqipërisë dhe Kosovës. Është e rëndësishme që të dyja ministritë e Brendshme të dy qeverive të intensifikojnë punën dhe të krijojnë një data-bazë të përbashkët për të mundësuar kontrollin në kohë reale të hyrjeve e daljeve në të gjitha pikat kufitare të perimetrit tonë të përbashkët që do na mundësonte hapjen përfundimtare të kufirit pa humbur asnjë centimetër në frontin e betejës kundër aktiviteteve të paligjshme dhe abuzimit me lirinë e lëvizjes”, tha Rama.

Ai ka folur edhe për portin e Durrësit, duke thënë se janë rrugës që ky port të shndërrohet edhe në një port për Kosovën. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...