Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama: Dështoi BE me Ballkanin. Takimi në Shkup pas refuzimit nga BE

Nga Forumi i Parë Ekonomik i organizuar në Shkup, kryeministri Edi Rama reagoi për moscaktimin e një date për konferencën e parë ndërqeveritare, duke thënë hapur se faji nuk ishte as i Shqipërisë, e as i Maqedonisë së Veriut.

Pas samitit ka reaguar edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zaev i cili tha se vendi i tij i bëri detyrat.

Rama dhe Zaev thanë se të dyja vendet duhet të rrisin ekonominë dhe të shkojnë më tej me realizimin e katër lirive që përcakton edhe bashkimi europian.

Këshilli i ministrave të BE në Luksemburg e shtyu për më vonë vendimin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për shkak të vetos bullgare e cila ka një llogari të pambyllur me fqinjët tanë lindorë.

Postime të ngjashme

Këshilltari gjerman i Bashës i shkruan ambasadores Yuri Kim: Berisha ka bërë shumë për perëndimin dhe Shqipërinë, ai është një njeri i SHBA dhe BE dhe s’ka lidhje me krimin

D V

Shqipëri, temperaturat gjatë ditëve të ardhshme pritet të shkojnë deri në 43°C

D V

Ministria e Shëndetësisë konfirmon mbërritjen e variantit “delta” të COVID në Shqipëri

D V

Situata e Covid 19 në vendin tonë; Rastet e reja në 24 orët e fundit

D V

Varianti “Delta” hyn në Shqipëri, reagon Manastirliu: Vaksinimi, arma më e fuqishme

D V

Rama pas aksidentit në Kroaci: Fatkeqësi pikëlluese për humbjen e vëllezërve dhe motrave nga Kosova

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...