Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama: Do të rrisim pagat e mësuesve, më të mirët do vlerësohen më shumë

Kryeministri Edi Rama premtoi rritje pagash për mësuesit, njëlloj siç u bë edhe me mjekët.

Gjatë një takimi që pati paraditen e sotme, me një grup mësuesish, ai tha se u zgjodhën mësuesit më të mirë në të gjithë Shqipërinë, për të dhënë një alternative mësimi ndryshe në kushtet ku ndodhet vendi prej koronavirusit.

“Po mendojmë për një sistem të vlerësimit të mësuesve që po e analizojmë dhe nga viti i ardhshëm shkollor ku mësuesit më të mirë do të duhet të vlerësohen financiarisht ndryshe. Për të gjithë mësuesit duam që të bëjmë ashtu si dhe me mjekët, të rriten pagat. Kjo do të bëhet shumë shpejt me buxhetin e ri”, deklaroi kreu i qeverisë.

Ai tha se është i ditur fakti që me hapjen rritet dhe mundësia për shtimin e të infektuarve.

“Opsioni i mbylljes së mëtejshëm të shkollave ishte opsion më i keq dhe do të shkaktonte kosto tjetër psikologjike për fëmijët me pasoja që ne nuk i llogarisim dot. Mendoj që kanali ka një vlerë të madhe jo vetëm për shkak të kësaj situate por ka një vlerë të madhe në mundësinë që i jepet çdo nxënësi në Shqipëri që të bëjë një verifikim të dyfishtë të mësimit që ka marrë e ta ndjekë mësimin dhe me një mësuese tjetër. Kjo do të sfidojë mësuesit e tjerë që në japin mësim në shkolla”, u shpreh Rama.

Ai tha se me kanalin RTSH Shkolla, do të lehtësohet barra e familjeve në zonat më të thella, ku shtoi se vetë sistemi nën drejtimin e ministrisë së Arsimit do të fillojë të adaptohet duke ndarë mësimin e lëndëve të caktuara në televizion dhe aktiviteteve të tjera në shkollë.

Sipas tij, është një sfidë psikologjike për mësuesit vetë dhe nuk është një eksperiment javor dhe se është një mënyrë e re e të komunikuarit në shkolla, të cilën janë mësuesit ata që duhet ta implementojnë vetë. /a.y/noa.al

https://www.instagram.com/p/CE1ZAuKpzSJ/?utm_source=ig_web_copy_link

Postime të ngjashme

Rama: Ilir Meta kandidat zyrtar i LSI në Vlorë

Lea Muslija

Procedimi penal i kreut të LSI në Pukë, reagon Partia: Po bënin ushtrime zgjedhore, policia e politizuar

Lea Muslija

Ndahet nga jeta kreu i Shoqatës Patriotike ‘Çamëria’, babai i aktivistit të njohur

Lea Muslija

Presidenti Meta, letër institucioneve për zgjedhjet e 25 prillit: Të shmangen fenomenet negative

S.B.

Porti i Ri Turistik i Sarandës, Rama publikon videon: Deri në fund të mandatit të tretë një tjetër nivel turizmi

S.B.

“Brenda muajit maj, 500 mijë të vaksinuar”, Manastirliu publikon videon: Ja sa gjyshe e gjyshër janë sot më të mbrojtur

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...