Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama e ftoi në PS, kush është Luljeta Bozo, inxhinierja që u bë e njohur pas tërmetit

Luljeta Bozo, inxhinierja 79-vjeçare që kreu i qeverisë Edi Rama ftoi sot në Partinë Socialiste për të kandiduar në zgjedhjet e 25 Prillit nuk është një emër i panjohur për publikun.

Ajo u kthye në një figurë mjaft të dashur pas tërmetit të 26 Nëntorit të vitit 2019 pasi në daljet e saj publike jepte këshilla në lidhje me situatën e vështirë të krijuar asokohe. Lujeta Bozo ka qenë për 45 vite profesoreshë e fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit.

Që prej vitit 1968 kur ishte akoma vajzë e re studente, ndërkohë që ishte bërë nënë për herë të parë me djalin, Petrin (regjisori i njohur Petri Bozo) ajo ka studiuar dherat, një disiplinë e inxhinierisë që lidhet pikërisht me themelet e një ndërtimi dhe rezistencën e tij ndaj tërmeteve.

Bozo ka qenë pjesë e Byrosë së Ndërtimit në fakultetin e Inxhinierisë ku janë projektuar disa godina në Tiranë, kryesisht godinat e fakulteteve të Universitetit të Tiranës. /mv.abcnews.al

Postime të ngjashme

Ushtarë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri

R Zh

Kryesuesja e vëzhguesve të ODIHR takohet me Ramën

R Zh

Rruga e Borshit u prish nga shirat/ Meta “thumbon” qeverinë: Kryevepër!

R Zh

Rama: Ilir Meta kandidat zyrtar i LSI në Vlorë

Lea Muslija

Procedimi penal i kreut të LSI në Pukë, reagon Partia: Po bënin ushtrime zgjedhore, policia e politizuar

Lea Muslija

Ndahet nga jeta kreu i Shoqatës Patriotike ‘Çamëria’, babai i aktivistit të njohur

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...