Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama i përgjigjet opozitës: Ulëm borxhin publik dhe rritëm investimet

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar opozitën për akuzat se gjatë qeverisjes së tij është rritur borxhi publik. Rama ka publikuar në profilin e tij në Facebook shifrat që tregojnë se borxhi publik është ulur.

Sipas shifrave të publikuara nga kryeministri, gjatë viteve 2014-2021 borxhi është në vlerat 46 miliardë lekë, ndërsa investimet publike ishin në vlerën 79 miliardë lekë, ndërsa gjatë qeverisjes së PD në vitet 2006-2013, borxhi ishte në vlerën 60 miliardë lekë dhe investimet ishin në vlerën 70 miliardë lekë.

Këto shifra të publikuara, Rama i shoqëron me shkrimin: Meqë dëgjoni llafe shumë për Borxhin Publik nga ata që e zhytën Shqipërinë në borxhe ndaj sipërmarrjes, shëndetësi, arsim e deri edhe ndaj personave me aftësi të kufizuar, të prekurve nga përmbytjet, e madje edhe bebeve të porsalindura që i lanë pa mikrobonusin 5 mijë Lekë, njësoj si rrugët e lëna rrugëve, me këtë krahasim fare të thjeshtë për ta kuptuar dallimin e madh mes tyre e nesh.

Postimi i plotë i Ramës:

Postime të ngjashme

Pse e skualifikuan? Mjeku Kosova: Tritani më mban inat për tenderin “që nuk mbylla sytë”. Ruli për vjedhjen e njeriut të tij

T E

Qëllohet me armë zjarri drejt një makine në Tiranë

T E

Kryemadhi paralajmëron Ramën: Durim! Nesër të shpjegoj fabrikën e parave

S.B.

Ursula von der Leyen: E ardhmja e Shqipërisë është Europa! Duhet të fillojnë negociatat

S.B.

Reforma në Drejtësi/ Presidenca paralajmëron Ramën: Mos e provoko popullin e 2 marsit!

S.B.

“Koha i thërret shqiptarët për t’u bashkuar në një Besëlidhje të re”, Meta mesazh në 577-vjetorin e Besëlidhjes së Lezhës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...