Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama inspektime në Thumanë/ 158 shtëpi individuale gati në fund të shkurtit

158 shtëpi individuale janë në proces ngritje në Thumanë. Fundi i Shkurtit është përcaktuar si dorëzimi i tyre te ato familje që humbën shtëpitë nga tërmeti i Nëntorit.

Kryeministri Edi Rama ishte atje për të marrë nga terreni të dhënat mbi ecurinë e planit të rindërtimit, në një nga tre zonat më të prekura dhe me më shumë pasoja nga lëkundja sizmike.

“Do t’i japin një sens komplet tjetër të mënyrës si duhet parë ndërtimi dhe si duhet parë bashkëjetesa edhe në zonat rurale”, ka thënë Edi Rama.

Në sipërfaqen prej 16 hektarësh përveç shtëpive individuale do të ngrihen edhe 17 pallate, ku do te strehohen 278 familje të fshatit Thumanë.

Përveç shtëpive të banimit dhe infrastrukturës mbi dhe nën tokësore, lagja e re e Thumanës është konceptuar si një qendër me hapësirat e nevojshme për parkim apo qendrave të vogla tregtare.

Postime të ngjashme

“Njoftoi trafikantët për hetimin”/ Mbërrin letërporosia nga autoritetet gjermane për ish-zv/drejtorin e OFL, Artan Shkëmbi

S.B.

Rama zbulon detajet e marrëveshjes për Aeroportin e Rinasit

S.B.

Shpallet fituesi për aeroportin e Vlorës, Balluku: Moment historik, vlera e investimit rreth 104 milion euro

S.B.

Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Po ndërtojmë 4 maternitete, mbi 72 mijë familje janë mbështetur me bonusin e bebes

S.B.

Zgjedhjet e 25-prillit/ Meta kërkesë Kuvendit, Ramës dhe Çuçit për zgjatjen e vlefshmërisë së kartave të identitetit

S.B.

“S’jemi të pasur por do rindërtojmë çdo shtëpi falas”/ Ahmetaj: Në pranverën 2022 nuk do ketë asnjë shenjë nga tërmeti!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...