Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama: Nesër sillet vendim për realizimin e masave restriktive, siguruam 1,6 milionë vaksina

Pas situatës dukshëm të përkeqësuar epidemiologjike me Kovid-19 në Shqipëri, nesër Komiteti i ekspertëve për trajtimin e pandemisë do të marrë vendim për të përforcuar masat kufizuese.

Kjo u paralajmërua nga kryeministri Edi Rama, duke shtuar se kjo vjen pas disa ditësh bisedime dhe analiza, të cilat konfirmojnë se mesatarisht, më shumë se 1,050 njerëz të sapo infektuar janë regjistruar çdo ditë që nga fillimi i këtij muaji.

“Komiteti mblidhet nesër. I dëgjuam, ata janë të shqetësuar. Do të ketë ashpërsim të masave. Ata këmbëngulin se duhet të zbatohen masa të tilla si rritja e ndëshkimit për të mos mbajtur maskë mbrojtëse dhe përfshirje më të madhe të policisë, si dhe orë policore. Mund të shtojmë edhe masa të tjera”, tha Rama.

Megjithëse nuk specifikon, mediat raportojnë se ora policore që zgjat nga 11 nëntori nga ora 22:00 deri në orën 6:00 do të rritet me katër orë, dmth do të fillojë në orën 18:00.

“Më shumë se numrat, një fenomen më shqetësues është moszbatimi i masave aktuale që çojnë në probleme të tjera. Masat nuk mund të parandalojnë plotësisht infeksionet, por  ulin ritmin e tyre duke bërë që sistemi t’i përgjigjet nevojës që njerëzit të marrin kujdes shëndetësor”, shtoi Rama.

Ai gjithashtu informoi se 1.6 milionë doza të vaksinave u janë dhënë 800 mijë qytetarëve përmes Kovaks nga Fajzer dhe se ata janë në negociata me kompani të tjera.

Postime të ngjashme

Zjarret, Meta: Të merren masa, e papranueshme shpërdorimi i detyrës

D V

Gjermania ndryshon rregullat për shqiptarët: Ambasada bën njoftimin e rëndësishëm

D V

Rama: Angazhimi i ushtrisë për shuarjen e zjarreve, meriton respekt e inkurajim

D V

Vlora 7 ditë luftë me flakët, drejtori i zjarrfikëseve: Me mbështetje të fortë ajrore do ia dalim!

D V

Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, për herë të parë vizitoi Shqipërinë si turist në 1997

D V

“Para 31 gushtit hapim tunelin e 5″/ Balluku: Brenda vjeshtës lidhet Sauku me Maternitetin e ri!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...