Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama pas nënshkrimit të marrëveshjes për 5G: Shqipëria përherë krenare të jetë krah SHBA-së

Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sot në Bruksel nënshkruan marrëveshjen për koordinimin e teknologjisë 5G, partneritet ky mes të dyja vendeve.

Marrëveshja u firmos mes Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, pas një takimi miqësor mes tyre që zhvilluan.

”Për mua dhe për ne në Shqipëri, është një moment shumë i rëndësishëm, sepse kemi marrë këtë nismë nga ana jonë, qysh prej disa vitesh, duke iu treguar edhe të tjerëve vendeve në rajon që të bëhen pjesë”, deklaroi Rama mes tjerash.

”Dhe të gjithë së bashku të bëjmë përpjekje për një korridor të sigurt komunikimi. E për ta vënë këtë korridor komunikimi të shërbimeve shumë kritike në duart e qytetarëve të Shqipërisë, duke mos lënë të kompromentohet nga aktorë të tretë që ndonjëherë janë dashakeq”.

”Është përherë krenari për Shqipërinë që të jetë krah jush, e që të jetë krah Shteteve të Bashkuara të Amerikës përherë”.

Postime të ngjashme

Varianti Delta, rrezikshmëria, kulmi i virusit dhe masat; Flet zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini

D V

Ministria e Arsimit publikon datat e sezonit të vjeshtës, ja kur mund të rijapin provimet nxënësit mbetës

D V

“Gati për Shqipërinë”, Rama: Eksplorojmë së bashku mundësitë e formave të bashkëpunimit me të interesuarit

D V

Raporti i DASH për klimën e biznesit, PD: Shqipëria ka qeverinë më të korruptuar në Europë, ditë e mirë që SPAK të hetojë…

D V

Tërmet i fortë në Shqipëri

D V

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, rriten rastet e reja në 24 orët e fundit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...