Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama publikon video nga Vau i Dejës: Ujë për 450 hektarë tokë

Me këto pamje nga Vau i Dejës, duke treguar investimet në infrastrukturën ujitëse të tokave bujqësore, e ka nisur mëngjesin sot kryeministri  Edi Rama, duke bere me dije po punohet për hapjen e kanalit kryesor që do të ujisë rreth 450 hektarë tokë bujqësore, duke zgjidhur hallin shumëvjeçar për fermerët e kësaj zone.

‘Sipërfaqja e ujitshme e tokës bujqësore është dyfishuar nga 120 mijë Ha që ishte në vitin 2013 në 255 mijë Ha në vitin 2020, një nga plot dëshmitë kuptimplota të rilindjes që vazhdon edhe në bujqësi”, shkruan Rama.

Në fund kryeministri thekson se sipërfaqja e ujitshme e tokës bujqësore është dyfishuar nga 120 mijë hektarë që ishte në vitin 2013 në 255 mijë hektarë në vitin 2020.

Postime të ngjashme

Rama zgjohet mes alpeve shqiptare: Mirmëngjes! (VIDEO)

Lea Muslija

Sot hapen kufijtë Shqipëri-Greqi

Lea Muslija

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

Paralajmërim për të shkarkuarit nga vetingu: “Do të hetoheni dhe do t’ju sekuestrohet pasuria”

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...