Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama shikon nga afër frigoriferët e vaksinave anticovid në QSUT dhe ISHP, Manastirliu: Mund të presim 250 mijë për temperaturën -80 gradë

Zhurnal Ads

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditën e sotme  në depon e magazinës së QSUT dhe në ISHP për të parë nga afër frigoriferët për vaksinën anticovid

“QSUT dhe ISHP- Në depon moderne farmaceutike që kemi ndërtuar për spitalin, sipas standardeve të Bashkimit Europian, ku është ngritur edhe zinxhiri ftohës i vaksinave, si dhe në Institutin e Shëndetit Publik, ku ruhet aktualisht vaksina Pfizer

* me magazinën që gjetëm si depo kooperativash në QSUT-në e rrënuar të 7 viteve më parë, sot do ta kishim të pamundur të siguronim ruajtjen e vaksinave” shkruan Rama në rrjetet sociale.

Ndërkohë ministrja e Shëndetësisë Manastirliu ka bërë të ditur se me kapacitetet që kanë aktualisht në dispozicion mund të priten deri në 250 mijë vaksina ndërsa për vaksinat që kërkojnë temperaturë 2-8 gradë mund të priten deri në 7 milionë doza.

“Vaksinat e Pfizer janë në ISHP dhe ruhen në ushte të ultra të ftohta -80 gradë. Këtu janë kapacitet të tera. Aktualisht janë 250 mijë doza menjëhershme që mund të ruhen në -70 gradë. Për Pfizer. Sigurisht edhe për llojet e tjera të vaksinës. Kemi kapacitete për të pritur 950 mijë doza njëkohësisht. Pastaj për ambientet frigoriferike që kërkojnë 2-8 gradë. Kemi kapacitete për të pritur 7 milionë doza.”

“Aktualisht fillon në -20 gradë. Kemi në ISHP frigoriferë të tjerë dhe ato -80 gradë ku aktualisht janë të ruajtura vaksinat. Këtu janë frigoriferët -70 dhe -81 gradë. Janë komplet të sigurta dhe ruhet. Kanë elementet e duhura të sigurisë. Janë dy ngrirësit brenda standardeve.”

Bino: këtu mbahen vaksinat dhe ruhen me polici. Janë vaksinat e fëmijëve të gripi dhe janë dhoma frigoriferike dhe kanë kapacitet të mjaftueshme. Kemi frigoriferin -20 për vaksinën Moderna. Janë frigorifer të blerë vitin që shkoi.

“Ky frigorifer ruan 50 mijë doza vaksine dhe ky është -80 gradë. Bëhet një vlerësim dy herë në ditë. Është ndjekur zinxhiri ftohës.:

“Tek stadiumi shkojnë vetëm sa kemi nevojë. Një shishe e vogël ka 6 doza. Të gjithë vendet e kanë marrë më 6 doza.”

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Meta mesazh të fortë në Ditën Botërore të të Moshuarve: T’iu rriten menjëherë dhe ndjeshëm pensionet!

admin

Breshër sa një kokërr vezë në Konispol, dëmtohen pemët frutore

admin

Java nis me reshje dhe ulje të temperaturave në Shqipëri

S.B.

Rama flet për ekonominë dhe rindërtimin: Deri një ditë para 26 nëntorit projeksionet shumë pozitive, nëse s’do kishim dy ‘tërmetet’…

admin

Valbona në terr prej 5 ditësh, moti i keq dhe terreni i vështirë nuk lejon OSHEE të rregullojë avaritë

S.B.

Dendias bisedë telefonike me Ramën, në fokus zhvillimet e fundit rajonale

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...