Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rama takon sot Mitsotakis, pakti detar në tryezën e diskutimit

Kryeministri edi Rama këtë të martë pritet që të zhvillojë një takim me homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis.

Mediat greke bëjnë me dije se dy kryeministrat do të darkojnë së bashku rreth orës 21:00, ku pritet që të diskutojnë për çështjen më të përfolur të ditëve të fundit atë të zgjerimit të Greqisë me 12 milje në detin Jon.

Çështja është veçanërisht e komplikuar, duke qenë se në vitin 2009, nën qeverinë e Costas Karamanlis, kishte një marrëveshje demarkacioni me Shqipërinë , e cila më vonë u anulua nga Gjykata Kushtetuese e vendit. Kryeministri Rama ishte ndër personat që kishte marrë dhe veprime ligjore ndaj marrëveshjes së nëshkruar me Greqinë nga pala shqiptare në atë kohë, ku kishte theksuar se Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë kishte miratuar qëndrime të ngjashme me ato turke për Egjeun.

Mediat po ashtu bëjnë me dije se në takim do të flitet edhe për sfidat e rajonit për zhvillimin e forcimin e tregtisë dhe investimeve, si dhe integrimin evropian.

Kryeministri shqiptar Edi Rama përpara se të mbërrinte në Athinë ditën e djeshme u takua dhe me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Lajmin e ka bërë të ditur vetë shefi i qeverise Rama, i cili ka postuar një foto në rrjetet sociale ku shfaqet duke pirë çaj me presidentin e Turqisë. Në këtë takim është diskutuar në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve, bashkëpunimi ekonomik në trajtimin e koronavirusit si dhe situata në Ballkanin Perëndimor./abcnews.al

Postime të ngjashme

Arrestohen disa aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri

R Zh

Ushtarë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri

R Zh

Kryesuesja e vëzhguesve të ODIHR takohet me Ramën

R Zh

Rruga e Borshit u prish nga shirat/ Meta “thumbon” qeverinë: Kryevepër!

R Zh

Rama: Ilir Meta kandidat zyrtar i LSI në Vlorë

Lea Muslija

Procedimi penal i kreut të LSI në Pukë, reagon Partia: Po bënin ushtrime zgjedhore, policia e politizuar

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...