Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Raporti i Komisionit Evropian, Hoti thërret në zyrë përfaqësuesit e drejtësisë

Kryeministri Avdullah Hoti ka takuar Këshillin Gjyqësor, Këshillin Prokurorial, kryetarin e Gjykatës Supreme dhe Kryeprokurorin e Shtetit pas të gjeturave në raportin e BE-së për sistemin e drejtësisë në Kosovë, raporton Gazeta Express.

Hoti ka thënë se procesi i Vettingut do të bëhet me ekspertët e fushës.

“Takimi rezultoi me pajtimin e përbashkët që Qeveria e Kosovës, institucionet e drejtësisë dhe akterët tjerë të përfshirë në këtë proces do të përgatisin plane veprimi për adresimin e sfidave në fjalë, me qëllim që të bëhet më e mira për vendin dhe qytetarët. Po ashtu, u diskutua edhe çështja e Vettingut, proces i cili do të bëhet me ekspertë të fushës, shoqërinë civile dhe partnerët tjerë”, ka thënë Hoti.

Në gjetjet e raportit të Komisionit Evropian thuhet se Kosova ka shënuar progres të kufizuar në sistemin e drejtësisë dhe ai akoma cenohet nga ndërhyrjet politike.

Postime të ngjashme

​Bekim Jashari: Vetëm të bashkuar jetësojmë amanetin e dëshmorëve

T E

Vdes profesori i njohur Zejnullah Gruda

T E

PZAP-ja miraton pjesërisht ankesën e një kandidateje boshnjake

T E

Rifat Jashari: Nëse është nevoja, prapë jemi të gatshëm me këta meshkuj çka i kemi me iu përgjigj Serbisë

T E

Edhe Lirije Kajtazi akuzon për manipulim votash

T E

Haxhiu zbulon se kur do të votohet qeveria Kurti 2

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...