Agjencia Zhurnal.mk
Covid 19 Maqedoni

Raporti javor për Covid-19: Ulje e rasteve të reja dhe personave të shtruar në spital

Shkup, 15 shtator, zhurnal.mk – Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se sipas raportit të Institutit për Shëndet Publik për periudhën 7 deri 13 shtator, janë bërë gjithsej 8.353 testime për coronavirus, ose 14.2 përqind më pak në krahasim me javën e kaluar.

Në periudhën 7-13 shtator janë regjistruar 705 raste pozitive, në gjithsej 33 qytete, që paraqet ulje prej 10.8 përqind në krahasim me javën e kaluar.

Përqindja e rasteve pozitive nga të testuarit është 8.4 përqind ose 0.3 më pak në krahasim me javën e kaluar.

Rastet e reja janë të të gjitha moshave. Ndërsa mosha më e prekur janë ata mbi 60 vjeç (n=173, 22,0%).

Numër i madh i të prekurve është regjistruar edhe tek fëmijët e moshës 0-9 (n=19; 2,7%) dhe 10-19 vjeç (n=36; 5,1%).

Në periudhën 7-13 shtator, janë shëruar 709 persona të cilët kanë qenë të shtruar në spital ose në kurim shtëpiak

Postime të ngjashme

Do të zgjerohet hetimi për rastin“Dvojnik” me lëshimin e pasaportave të paligjshme

N E

Taseva për rastin Rashkovski: Përveç hetimit penal nevojitet edhe hetim financiar

N E

Zoran Zaev thirrje komunitetit maqedonas në Shqipëri të votojnë Edi Ramën

N E

Analizë – Covid19 / Masat e reja mund të rëndojnë edhe më shumë ekonominë dhe papunësinë në vend!

R Zh

Hristijan Mickovski: Kemi dështuar të ballafaqohemi me krimin dhe korrupsionin

N E

Hoxha: Deri më 15 qershor do të paguhen gjitha subvencionet për bujqit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...