Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Raporti për Vettingun brenda muajt dorëzohet në Qeveri

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur në takim kryetarët e Këshillit Gjyqësor, Këshillit Prokurorial, Kryetarin e Gjykatës Supreme, si dhe Kryeprokurorin e Shtetit, me të cilët është diskutuar për sfidat e adresuara nga Raporti për Kosovën për vitin 2020,si dhe çështjen e Vettingut, njofton Insajderi.

Sipas komunikatës qeveritare në këtë takim, temë diskutimi ishin sfidat e adresuara nga ky raport, të cilin dje ia dorëzoi kryeministrit Hoti, shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë/Përfaqësues i Posaçëm i BE-së në Prishtinë, Tomas Szunyog.

Takimi rezultoi me pajtimin e përbashkët që Qeveria e Kosovës, institucionet e drejtësisë dhe akterët tjerë të përfshirë në këtë proces do të përgatisin plane veprimi për adresimin e sfidave në fjalë, me qëllim që të bëhet më e mira për vendin dhe qytetarët.

Po ashtu u diskutua edhe çështja e Vettingut, proces i cili do të bëhet më ekspertë të fushës, shoqërinë civile dhe partnerët tjerë, me ç’rast Raporti për këtë çështje pritet të vijë këtë muaj në Qeveri.

Postime të ngjashme

Vizita e Lajçak, javën e ardhshme në Ballkan për bisedimet Kosovë-Serbi

T E

Sekuestrohen dy armë zjarri në Prishtinë

T E

Gjeloshaj: Në Tuz mbretëron një ditë e qetë – të gjithë që dje ishin arrestuar, janë liruar

T E

Kurti në takim me ambasadorin britanik: Qeveria e re do të konsolidohet shpejt

T E

Kosovë/ Pesë të vdekur dhe 445 raste të reja me Covid-19

S.B.

Nesër pritet përfundimi i procesit të rinumërimit të 552 vendvotimeve dhe vlerësimit të pakove nga diaspora

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...