Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Rastet e reja me coronavirus, Prishtina dhe Podujeva prijnë me numrin më të madh të personave të infektuar

Zhurnal Ads

Në 24-orët e fundit në Kosovë nga coronavirusi kanë humbur jetën katër persona, ndërsa janë konfirmuar 279 raste të reja.

IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1 mijë 775 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 279 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Suharekë 2 raste (89, 64 vjeç), Drenas 1 rast (78 vjeç), Lipjan 1 rast (76 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Gjithashtu, IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 441 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.046 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.401.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 77 raste, Podujevë 32 raste.

Mitrovicë 28 raste, Pejë 19 raste, Gjilan 16 raste.

Ferizaj 15 raste, Vushtrri 13 raste, Shtime 9 raste, Fushë-Kosovë 8 raste.

Kamenicë 7 raste, Obiliq 6 raste, Suharekë 6 raste, Viti 6 raste.

Drenas 5 raste, Klinë 5 raste, Lipjan 5 raste, Malishevë 4 raste, Prizren 4 raste,

Istog 3 raste, Skenderaj 3 raste, Hani i Elezit 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Dragash, Graçanicë dhe Kaçanik.

IKSHPK bën të ditur se raste aktive janë 5 mijë e 401.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

VV i kundërpërgjigjet Veliut pas talljes me sondazhe: LDK-ja ka filluar të mendojë për kalimin e pragut

S.B.

Zv.ministri Dreshaj garon dhe në këto zgjedhje, ja cilin numër e mban

T E

Protestuesit e Telekomit e ofendojnë kryeministrin Hoti

B M

Xhaka ia dorëzon detyrën drejtorit të ri të Doganës

admin

Asamblisti i LDK-së i bashkangjitet LVV-së në Podujevë

S.B.

​5 mijë e 383 raste aktive me COVID-19

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...