Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rastet me koronavirus dhe kriza politike tronditin Brazilin

Brazili regjistroi një tjetër rekord ditor të viktimave nga koronavirusi: 3,780.

Shifra e raportuar për 24 orët e fundit çon në afro 314,000 numrin e përgjithshëm të viktimave në këtë vend.

Vetëm Shtetet e Bashkuara dhe Meksika kanë regjistruar më shumë.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, akuzohet për keqmenaxhim të pandemisë, ndërsa në të kaluarën ka shprehur dyshime ndaj vaksinimit dhe ka mbështetur ilaçe të paprovuara për trajtim.

Ai ka kundërshtuar vazhdimisht edhe masat e bllokimit, duke argumentuar se dëmtimi i ekonomisë do të ishte më i keq se efektet e koronavirusit, transmeton REL.

Koronavirusi ka prekur mbi 12.6 milionë njerëz në Brazil.

Në fillim të këtij muaji, Instituti Shëndetësor Publik “Fiocruz” ka paralajmëruar se sistemi shëndetësor në Brazil është afër kolapsit.

Bolsonaro po ashtu është duke u përballur me krizën më të madhe në presidencë, pasi të gjithë krerët e ushtrisë, marinës dhe forcës ajrore kanë dhënë dorëheqje.

Dorëheqja e paparë shihet si protestë ndaj përpjekjeve të Bolsonaros për të ushtruar kontroll mbi ushtrinë.

Ministri i Mbrojtjes është përplasur me Bolsonaron për çështjen e besnikërisë së forcave të armatosura.

Ministri ka këmbëngulur se ato duhet të veprojnë sipas Kushtetutës dhe jo të mbështesin personalisht presidentin.

Postime të ngjashme

Zviceranët votojnë kundër masave për ndryshimet klimatike

Dafina Vidishiqi

A është Turqia ende një aleat i besuar i NATO-s?

Dafina Vidishiqi

Biden: Nuk po kërkoj konflikt

Dafina Vidishiqi

Netanyahu humb pushtetin në Izrael

Dafina Vidishiqi

Macron: G7 nuk është armiqësore me Kinën

Dafina Vidishiqi

​Blinken zbulon: E vetmja gjë për të cilën pajtohem me Putin

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...