Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Rasti Sazdovski/ Gjykimi për Jeton Luzhën vazhdon më 24 mars

Shkup, 1 mars – Zhurnal.mk – Seanca dëgjimore për vrasjen e 20-vjeçarit Nikolla Sazdovskit u mbajt sot në Gjykatën Themelore Penale në Shkup, në të cilën njëri nga tre të akuzuarit është Jeton Luzha, i cili ishte në arrati, ndërsa u ekstradua pesë muaj më parë nga Gjermania. Gjykata penale, paraprakisht i dënoi Besir Belën dhe Skender Demirin me nga 19 vjet burg secilin për vrasjen e Sazdovskit.

Mile Aleksovski, një shofer kamioni, i cili ishte dëshmitar i procedurave për të dënuarit Belën dhe Demirin, dhe ishte i pranishëm si dëshmitar i ngjarjes që ndodhi më 29 qershor të vitit 2018, sot u pyet nga prokurori nëse i sheh tani, a mund të kujtoj personat që sulmuan viktimën, ai u përgjigj se ka qenë një kohë e gjatë, njerëzit ndryshojnë dhe ai nuk e di nëse do t’i njihte ata.

Kur u pyet nëse njihni ndonjë nga të pranishmit në sallën e gjyqit, ai u përgjigj: “Unë nuk mund të them, në mënyrë që të mos dal se gënjen, ndoshta është djali, ndoshta nuk është”.

Në pyetje të prokurorisë, duke evokuar ngjarjen, Aleksovski u përgjigj se në momentin kur ai ishte duke pritur për autobusin me numër 53, erdhën një vajzë dhe një djalë dhe u ndalën tre metra larg tij.

“Ata po qëndronin këtu, në atë moment erdhën tre djem, i kërkuan letërnjoftimin ose cigaret dhe në atë moment ata filluan ta godisnin. Vajza u largua pak mënjanë, bërtiti, unë bërtita për polici për ta lënë atë, kjo zgjati rreth gjysmë minutë, 40 sekonda, në fund një nga të akuzuarit, pasi Nikolla kishte rënë në kutinë me kokë, e shkeli në qafë dhe u drejtuan drejt “Pivarës”, ku e kishin automjetin e tyre, dhe pastaj në të kuqen në mbikalim ata shkuan drejtë Zhelezarës”, tha Aleksovski.

Dëshmitari shtoi se ata thirrën ndihmën e shpejt, ndërkohë u përpoqën t’i hapnin gojën sepse ai po gjakoste shumë, por nuk ia dolën.

Dëshmitari i përshkroi të akuzuarit si “djem të gjatë, dy më të dobët, një të plotë, të moshës 22-23 vjeç”.

Ai deklaroi se nuk mund të vlerësonte në atë moment të shkurtër se kush e kishte goditur atë aq shumë herë, por ishte i sigurt se ishte grushtuar dhe se gjithçka ndodhi shumë shpejt.

Dëshmitari i dytë, Sabit Osman, pronar i automjetit me të cilin u sulmuan sulmuesit dhe xhaxhai i njërit prej të dënuarve, i tha gjykatës se ai kishte Mercedes C klas në kohën e incidentit dhe në kohën e incidentit, automjeti i tij ishte tek dhëndri i tij.

Sipas aktvendimit për Belën dhe Demirin, të akuzuarit që vepruan së bashku janë fajtorë sepse ata privuan nga jeta Nikolla Sazdovskin. Në bulevardin “Aleksandari i Maqedonisë” në Shkup, në stacionin e autobusit para fabrikës “Alkaloid”, ata iu afruan Sazdovskit dhe i kërkuan letërnjoftimin. Pasi pala e dëmtuar u tregoi letërnjoftimin e tij, të akuzuarit papritur filluan në të njëjtën kohë ta godasin atë në kokë dhe në pjesën e gjoksit.

Në seancën tjetër, të përcaktuar më 24 mars, një ekspert i forenzikës dhe një dëshmitar i ngjarjes duhet të dëshmojnë

Postime të ngjashme

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

Kuvendi i Maqedonisë nesër mban seancën e 32-të

R Zh

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...