Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Rasti “Titanik” vazhdon me dëshmitarë të prokurorisë

Shkup, 22 shtator – Zhurnal.mk – Seancë e re për lëndën “Titanik” është paraparë sot të mbahet në Gjykatën penale Shkup.

Debatet kryesore periudhën e fundit kryesisht janë mbajtur me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të propozuar nga prokuroria. Numri më i madh i dëshmitarëve gjatë deklaratave të tyre para gjykatës theksuan se asnjëherë nuk kanë dhuruar mjete për partinë politike VMRO-DPMNE. Për informacionet se ata kanë plotësuar fletëpagesa në emër të partisë, dëshmitarët theksuan se ata ishin të njoftuar kur janë thirr nga PSP-ja.

Gjykimin për këtë lëndë e zhvillon gjykatësi Osman Shabani, ndërsa përfaqësues i aktakuzës është prokurorja Lile Stefanova.

Mes të akuzuarve kryesorë për këtë rast janë ish-ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski, ish-deputeti Ilija Dimovski dhe ish-funksionarë të tjerë të VMRO-DPMNE-së.

Sipas aktakuzës të parashtruar nga ish-PSP-ja, të akuzuarit dyshohen për vepra penale: shkelje të të drejtës zgjedhore, shkelje të lirisë së përcaktimit të votuesve, ryshfet gjatë zgjedhjeve dhe votimit, shkatërrim të materialit zgjedhor dhe keqpërdorim të mjeteve për financimin e fushatës zgjedhore.

Postime të ngjashme

Lajçak: Shkupi ka përmbushur detyrimet, është radha e Brukselit

R Zh

Agjenda kryeministrit Zaev: Takime pune në Bruksel, Madrid dhe Athinë

R Zh

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...