Agjencia Zhurnal.mk
Bota

RD e Kongos, 3.000 fëmijë jashtë procesit mësimor në rajonin Kasai

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha se përplasjet në zonat shëndetësore të Kakenge dhe Bena Leka kanë detyruar 36.600 persona të largohen nga zona.

Të paktën 3.000 fëmijë, përfshirë 1.424 vajza, kanë qenë jashtë shkollës që nga fundi i muajit mars pas përplasjeve të fundit ndërkomunale në rajonin Kasai të Republikës Demokratike të Kongos, thuhet në një raport të OKB-së, transmeton Anadolu Agency.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha se përplasjet në zonat shëndetësore të Kakenge dhe Bena Leka kanë detyruar gjithashtu 36.600 persona ë largohen nga zona.

Hapësirat e përkohshme për të mësuar, pajisjet shkollore për studentët, mësuesit dhe shkollat pritëse si dhe organizimi i klasave përmirësuese dhe trajnimi i mësuesve në mbështetjen psiko-sociale janë urgjentisht të nevojshme për të lehtësuar kthimin e fëmijëve në shkollë.

Asnjë kapacitet i përgjigjes së arsimit urgjent nuk është i disponueshëm në dy provincat e prekura, thuhet në raport.

Paralajmërohet se nëse nuk ndërmerren veprime urgjente për të mbështetur këta studentë të zhvendosur, ata rrezikojnë të ekspozohen ndaj llojeve të ndryshme të abuzimit dhe shfrytëzimit.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...