Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Reagime në Serbi, pasi BE përmend Kosovën pa fusnotë

Referimi si Republikë për Kosovën e pa u vendosur fusnota nga Komisioni Evropian, ka bërë që drejtori i së ashtuquajturës “Zyre për Kosovën”, Petar Petkovic, të pyes nëse dialogu ndërmjet dy vendeve të Ballkanit Perëndimor “është i tepërt”.

Gjatë vizitës në Bruksel të Presidentes në Detyrë, Vjosa Osmani, Kosovës nuk i është vënë fusnota.

Kjo për autoritet në Beograd ka qenë “e papranueshme”.

“Sipas cilës marrëveshje dhe kur BE e njohu të ashtuquajturën Kosovë?! A do të thotë kjo se dialogu është i tepërt? Ishte e papranueshme që çdo organ i BE, veçanërisht Komisioni Evropian, të vendosë për statusin e Krahinës sonë të Jugut,” ka shkruar Petkovic në Twitter.

Vjosa Osmani zhvilloi të martën takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian.

Pesë shtete të BE-së ende nuk e kanë njohur Kosovën, kjo ka qenë shkak i vendosjes së tekstit askerisk sa herë Kosova është përfaqësuar nëpër ngjarje e takime të rëndësishme politike.

Postime të ngjashme

Agani: Qeveria do të formohet në fund të marsit

T E

Vidhet vetura afër Drenasit, hajnat u futën në garazhdë dhe e morën “Pasatin”

T E

Rritet numri i rasteve aktive me Covid në Kosovë

Z H

Lajçak të hënën në Kosovë

Z H

Djali i Ibrahim Rrugovës për kryetar të ri të LDK-së!?

Z H

Ish-deputueti i VV-së: Kemi fituar mbi 50% të votave

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...