Reagimi i presidentit ‘kundër vaksinimit’ të Brazilit, pasi Boris Johnson i thotë që të vaksinohet me AstraZeneca

Boris Johnson i bëri thirrje presidentit të Brazilit, Jair Bolsonaro, të marrë vaksinën AstraZeneca ndërsa ai përshëndeti suksesin e vendit të tij në luftën kundër pandemisë së shkaktuar nga coronavirusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjatë një takimi në Nju Jork të hënën, kryeministri britanik i tha udhëheqësit brazilian, i cili pretendon se ai nuk ishte vaksinuar, se AstraZeneca ishte një ‘vaksinë e madhe’ dhe ai kishte marrë dy doza vetë.

Por z. Bolsonaro ishte i shpejtë për t’iu përgjigjur komenteve të Kryeministrit duke tundur gishtin dhe duke u përgjigjur “ende jo”.

Ndërsa çifti u takua brenda rezidencës së Konsullatës së Përgjithshme Britanike, kryeministri i tha Bolsonara se ai kishte planifikuar të udhëtonte në Brazil para “goditjes” së pandemisë së shkaktuar nga coronavirusi.

Ai pastaj vazhdoi të sfidojë qëndrimin e presidentit brazilian për vaksinat dhe tha: ‘AstraZeneca, është një vaksinë e shkëlqyer. Unë kam marrë AstraZeneca!’.

Dhe ndërsa gazetarët dolën nga dhoma e takimit, Johnson shtoi: ‘Faleminderit të gjithëve, merrni AstraZeneca. Unë e kam marrë dy herë’.

Gjatë takimit të tyre, të dy udhëheqësit diskutuan përpjekjet e tyre kundër infeksioneve të shkaktuara nga coronavirusi, para se Bolsonaro të thoshte se ai kishte zhvilluar imunitet ‘të shkëlqyer’ ndaj sëmundjes.

Ndryshe, vitin e kaluar, Bolsonaro u prit me kritika pasi sulmoi vaksinat e coronavirusit dhe pretendoi se vaksina e Pfizer “mund t’i kthejë njerëzit në krokodilë”.

Udhëheqësi brazilian tha: ‘Në kontratën e Pfizer, është shumë e qartë: Ne nuk jemi përgjegjës për ndonjë efekt anësor. Nëse ktheheni në krokodil, ky është problemi juaj’.

Bolsonaro, i cili u shërua nga Covid-19 vitin e kaluar, ka këmbëngulur në një numër rastesh që ai nuk do të marrë një vaksinë. 

Related posts

Moduli rus destabilizon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

D V

Kroacia bëhet pjesë e Eurozonës

N E

Të shtënat me armë në ajër marrin jetë në Kabul, të paktën 17 të vdekur

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More