Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Reagon Biden: Tani procesi ndaj presidentit Trump vazhdon në Senat, shpresoj…

Zhurnal Ads

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, JoePresidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden ka reaguar pas votimit që kongresi i bëri akuzave të Donald Trump Biden ka reaguar pas votimit që kongresi i bëri akuzave të Donald Trump

Në një status në Facebook, Biden shkruan procesi vazhdon në Senat, duke shpresuar që institucionet të marrin përgjegjësitë e tyre.

“Sot, në një votim dypartiak, Dhoma votoi për fajësimin dhe mbajtjen e përgjegjësive të zotit Trump. Tani, procesi vazhdon deri në Senat – dhe shpresoj se ata do të merren me përgjegjësitë e tyre Kushtetuese për fajësimin”, shkruan Biden.

Kujtojmë se, Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi për fajësimin (impiçmentin) ndaj presidentit Donald Trump me një nen të vetëm, nxitje të kryengritjes, duke e bërë atë presidentin e parë në historinë e vendit i cili fajësohet për herë të dytë në shtëpinë ligjvënëse.

Me 232 vota pro dhe 197 kundër, votimi tani e dërgon çështjen në Senat për një gjyq që pritet të fillojë jo më parë se 19 janari.

Një vendim historik, ku përfaqësuesve demokratë u janë bashkuar të paktën 10 ligjvënës republikanë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Jep dorëheqje Prokurori i Përgjithshëm amerikan, William Barr

S.B.

SHBA-ja regjistron numër rekord të viktimave me koronavirus

S.B.

Forcat afgane vrasin një lider të Al-Kaidës

admin

Trupat azerbajxhanase marrin kontrollin e Agdamit

T E

Një tërmet 6,3 ballë godet Indonezinë

S.B.

Tjetër incident në Francë, plagoset rëndë një tjetër prift

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...