Reagon drejtori i RTK-së pas shkarkimit të Bordit: Kjo është e frikshme për demokracinë

Drejtori i përgjithshëm i Radio Televizionit të Kosovës, Ngadhënjim Kastrati ka reaguar ndaj vendimit të Kuvendit të Kosovës për shkarkimin e Bordit të televizionit publik.

 

Ai përmes një postimi në “Facebook”, tha se shkarkimi i Bordit të RTK-së është precedent i rrezikshëm për mediumin publik.

“Ajo çfarë ndodhi sot me mënyrën e shkarkimit të anëtarëve të bordit të RTK-së është precedent i rrezikshëm për RTK-në, dhe të ardhmen e mediumit publik. Armend Muja dhe Doarsa Kica e dinë që argumentet e tyre te paraqitura para deputeteve për shkarkimin e Bordit nuk qëndrojnë, por e kanë obligim te kryejnë misionin, dhe kjo është e frikshme për demokracinë! Nesër kush e di çfarë vendimi marrin!”, ka shkruar Kastrati.

Postimi i plotë i tij:

Ajo çfarë ndodhi sot me mënyrën e shkarkimit të anëtarëve të bordit të RTK-së është precedent i rrezikshëm për RTK-në, dhe të ardhmen e mediumit publik.

Armend Muja dhe Doarsa Kica e dinë që argumentet e tyre te paraqitura para deputeteve për shkarkimin e Bordit nuk qëndrojnë, por e kanë obligim te kryejnë misionin, dhe kjo është e frikshme për demokracinë! Nesër kush e di çfarë vendimi marrin!

Por një gjë është e sigurtë që:

  1. Auditim ka pasur në RTK
  2. Raporti 2020, i performancës dhe ai financiar është publik dhe është një nga raportet me notat më të mira nga auditori i pavarur.
  3. Për profesionalizmin e disa anëtarëve të Bordit flasin CV-të dhe përvoja e tyre dhe zgjedhja e tyre nga Kuvendi.

Unë do të jem falënderues për bashkëpunimin që kemi pasur me këtë Bord, pavarësisht tentimeve të politikes për ta komprometuar RTK-në nëpërmjet fabrikimeve dhe inskenimeve të situatave.

Përgjegjësi para publikut dhe ligjit, PO!

Nënshtrim dhe përulje JO!

Related posts

Në Prishtinë ka 13 raste aktive me Kovid-19

N E

​Fillon seanca për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

D V

Krasniqi në Drenas, kujton heronjtë Fehmi e Xhevë Lladrovci

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More