Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Reagon KMDLNJ ndaj vendimit të Speciales për moslirimin me kusht të Thaçit dhe të tjerëve.

KMDLNJ reagon ndaj vendimit të Speciales për moslirimin me kusht të Thaçit dhe të tjerëve.

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Lirive të Njeriut, ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës Speciale për moslirimin me kusht të ish-krerëve të UÇK-së.

“Gjykatësi i procedurës paraprake të Gjykatës Speciale, Nikolas Giju, sipas parimit “ hypë se të vrava, zhdrypë se të vrara “ po i refuzon të gjitha kërkesat e avokatëve të të akuzuarve, Hysni Gucati, Nasim Haradinaj, Salih Mustafa, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Rexhep Selim dhe Kadri Veseli për t’u mbrojtur në liri”.

“Nuk ka argument që e ofrojnë aqvokatët mbrojtës e që nuk refuzohet nga ky gjykatës e që lehtësisht mund të dyshohet për pjesëmarrje në rrjedhje të dosjeve të ndjeshme e që kanë përfunsuar para zyrave të OVL-së së UÇK- së pas së cilës u arrestuan Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj me arsyetimin se duke e zbuluar identitetin e dëshmitarëve të mbrojtur, seriozisht po e rrezikojnë jetën e këtyre dëshmitarëve dhe familjeve të tyre”.

“Po të kishin bërë hetime brenda Gjykatës Speciale për rrjedhje të dosjeve të ndjeshme dhe po të ishin ndërmarrë veprime ligjore ndaj atyre që i kanë dërguar këto dosje në Zyrat e OVL-së së UÇK-s , atëherë edhe do të arsyetohej arrestimi i krerëve të OVL-së së UÇK-së”.

Mirëpo, sipas këtij këshilli “pasi nuk ishte bërë asnjë hetim dhe askush nga stafi i Speciales në Hagë nuk është marrë në përgjegjësi, arsetimin e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt” KMDLNj e konsideron vetëm si pretekst për arrestimin e krerëve institucionalë dhe të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,

Postime të ngjashme

Familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

T E

7,321 raste aktive me coronavirus

S.B.

Vendi rrezikon të zhytet në krizë shkaku i postit të presidentit

S.B.

Sot pritet përmbyllja e rinumërimit të 552 vendvotimeve

S.B.

Lista Serbe akuzon Trajkoviq: Po mbron vetëm interesat e Kurtit dhe njerëzve rreth tij

T E

Burri i Albulena Haxhiut i jep “goditjen” e fundit Fatmir Limajt: Mëso nga theqafja që ta dhanë…

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...