Reagon Kurti: U tronditëm nga vrasja e dy zyrtarëve të PDK-së në Pejë, ftoj organet e rendit që ta zbardhin rastin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se është i tronditur nga vrasja e dyfishtë që ka ndodhur sonte në qytetin e Pejës, ku të vrarë kanë mbetur dy zyrtarë të Partisë Demokratike të Kosovës.

 

Kurti u ka shprehur ngushëllime familjeve të viktimave, duke thënë se bashkëndjen me dhimbjen e tyre për këto humbje tragjike, transmeton Telegrafi.

“Sonte u tronditëm nga ngjarja e rëndë që ndodhi në qytetin e Pejës. Sipas konfirmimit zyrtar të Policisë së Kosovës në vendin e ngjarjes kanë mbetur të vrarë dy qytetarë të vendit tonë, kandidati për kryetar të komunës së Pejës, A. A., dhe, ish kandidati për kryetar të Deçanit, B. K., të dy nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës.

U shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave, miqve dhe bashkëpunëtorëve nga Partia Demokratike e Kosovës. Në këto momente të vështira bashkëndjejmë me dhimbjen e tyre për këtë humbje kaq tragjike”, ka shkruar Kurti.

Gjithashtu, kryeministri ka ftuar organet e rendit, që të zbardhin rastin e kësaj vrasje të dyfishtë.

“Ftoj organet e rendit që me seriozitetin më të lartë, sa më parë të zbardhin rastin e kësaj vrasje të dyfishtë”, thotë mes tjerash Kurti.

Ndryshe, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Pejës, Fadil Gashi, ka konfirmuar për Telegrafin, se të shtënat me armë zjarri janë dëgjuar rreth orës 20:20 në afërsi të shkollës Ekonomike “Ali Hadri”, ku dy persona kanë mbetur të vdekur dhe një tjetër i plagosur.

Ndërkohë, sipas informatave të para dyshohet se rasti ka ndodhur në një lokal në Pejë, ku viktimat fillimisht kanë pasur një konflikt mes vete, dhe më pas janë gjuajtur me armë zjarri. I plagosur ka mbetur edhe vëllai i Astrit Ademaj. 

Sonte u tronditëm nga ngjarja e rëndë që ndodhi në qytetin e Pejës. Sipas konfirmimit zyrtar të Policisë së Kosovës në…

Posted by Albin Kurti on Wednesday, September 8, 2021

Related posts

Arrestohet 37 vjeçari në Fushë-Kosovë

N E

Kosova regjistron 70 raste të reja me koronavirus

D V

14 të vdekur nga coronavirusi dhe 583 raste pozitive në 24 orët e fundit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More