Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Receta për ëmbëlsirë të shijshme me mollë: Përgatitje e shpejtë dhe e thjeshtë

Kur ta përgatitni, jini të sigurt që e gjithë shtëpia do të marrë aromë fantastike

Nevojiten:

▪ 4 vezë,
▪ 1 filxhan e gjysmë sheqer (masa është filxhani i kosit prej 2 dcl),
▪ 4 – 5 mollë të grira në rende,
▪ një filxhan vaj,
▪ 2 filxhanë miell,
▪ 1 qese pluhur për ëmbëlsira,
▪ 1 lugë kanellë (e vogël apo e madhe, sipas shijes së amvisës),
▪ 3 lugë xhem,
▪ sheqer pluhur.

Përgatitja:

Më parë i tundim mirë vezët me mikser pastaj i shtojnë të gjithë përbërësit e tjerë dhe me dorë i përziejmë mirë.

E pjekim në furrë të ngrohur derisa të marrë ngjyrë gështenje, kontrollohet me rrëmojcë a është e gatshme.

Ëmbëlsirën e gatshme qiteni në sheqerin pluhur.

Shijojeni!

Postime të ngjashme

Gatimi i pogaçes lule: E lehtë për ta gatuar të gjithë!

S.B.

Omletë spanjolle

S.B.

Recetë origjinale për hallvë liri: Ëmbëlsirë për të gjitha kohërat!

S.B.

Bakllavë e shpejtë

S.B.

Qebapë në hell nga mishi i bluar i qengjit

S.B.

Tortë me më shumë çokollatë: Ka shije të mrekullueshme!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...