Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Refugjati sirian Alaows, tërheq kandidaturën e tij për zgjedhjet parlamentare pas kërcënimeve

Një sirian i lindur në Damask që kandidon për t’u bërë refugjati i parë që hyn në parlamentin gjerman ka tërhequr kandidaturën e tij, duke përmendur kërcënime personale dhe shqetësime të sigurisë.

Tareq Alaows, 31 vjeç, i cili iku nga rekrutimi në Siri dhe mbërriti në Gjermani në 2015, ishte në janar i nominuar si një kandidat i Bundestag për partinë e Gjelbër në rrethin e Oberhausen në Nordrhein-Westfalen. Por të martën partia e tij lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Alaows kishte tërhequr kandidaturën e tij për shkak të kërcënimeve kundër tij dhe njerëzve të afërt me të.

Sipas Guardian, deklarata gjithashtu tha se Alaows ishte befasuar nga “përvoja masive të racizmit” që kur njoftoi kandidaturën e tij.

“Kandidimi im ka treguar se në të gjitha partitë, në politikë dhe shoqëri si një e tërë, ne kemi nevojë për struktura të forta për t’u përballur me racizmin strukturor dhe për të ndihmuar të prekurit,”– tha shtetasi sirian në deklaratë.

Siç i dha fund kandidaturës së tij, Alaows është tërhequr gjithashtu nga dega e partisë së tij të Gjelbër në qytetin e Oberhausen për të mbrojtur privatësinë e tij. Djali i një gazetari politik dhe një shitës librash, Alaows studioi juridik dhe marrëdhënie ndërkombëtare në Damask dhe mori pjesë në protesta kundër regjimit të Asad.

Pasi u emërua në fillim të vitit si një kandidat i partisë së Gjelbër për Oberhausen, një bastion i Social Demokratëve, ai do të kandidonte për një vend në listën e partisë së tij në Prill, gjë që do të kishte rritur shanset e tij për të hyrë në parlament në zgjedhjet kombëtare ne shtator.

Në kohën kur ai kishte njoftuar kandidaturën e tij, Alaows kishte aplikuar, por akoma nuk i ishte dhënë shtetësia gjermane, e cila është e domosdoshme për të fituar një vend në Bundestag. Ministri i jashtëm gjerman, Heiko Maas, shprehu solidaritetin e tij me politikanin e Gjelbër dhe tha se kërcënimet dhe sulmet verbale ishin “të çuditshme për demokracinë tonë”.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...